Gandhi Kimdir?

mahatma-gandhiGandhi Kimdir? İşte size tanıtacak bir hikayesi:

Birgün beyaz bir yolcu Gandhi’nin yüzüne bakarak Güney Afrika’da bir tane bile siyahı avukatın bulunmadığını söyledi. “Avukat ve siyahı” kelimeleri beyazların kontrolünde olan ve ırk ayırımı yapan bir ülkede birbirine tamamen zıt iki kelimeydi. Gandhi ısrarla kendisinin Londra Yüksek Mahkemesi (Chancellery)’ne kayıtlı bir avukat olduğunu söylüyor ve siyahı olarak algılanmaya devam edildiği sürece mücadelesine devam edeceğini, bu sayede Güney Afrika’da artık en azından bir tane siyahı avukat olacağını dile getiriyordu.

Ancak öfkeli yolcu öyle ileri gitti ki bir hışımla kondüktöre Gandhi’yi trenden atmasını söyledi. Daha itirazlarını bile edemeden Gandhi bir sonraki istasyonda kendini apar topar trenin dışma atılmış buldu. Gandhi filminde kamera bu sahneyi geriye doğru pan yaparak çeker böylece karanlık çökmüş platformda yerde sere serpe uzanmakta olan Gandhi, az önce yaşanan olaydan büyük zevk almışçasına yoluna devam eden trenin penceresinden beri Gandhi’nin kafasına doğru fırlatılan valizi, “coolie”den kurtulmuş olmaktan gayet memnun kondüktörün ve diğer beyaz yolcuların pis pis sırıtan yüzleri rahadıkla görülebilmektedir.

Gandhi sinirden köpürüyordu. Gözlerinde öfke ateşi yanan genç avukat kendisini toparladı, biraz sakinleşmeye çalıştı, üstünü başmı silkeleyip düzeltti ve nerede olduğunu anlayabilmek için etrafına bakındı. Levhada “Maritzburg” yazıyordu, hiç tanımadığı bir ülkede hiç bilmediği bir yer. Şu anda en fazla algılayabileceği şey buydu. Sonra gözünün ucuyla trenin üçüncü sınıf kısmından indikten sonra platformun arka taraflarında toplanmış bekleyen anne, baba ve bir bebekten oluşan fakir, siyahî bir aile gördü. Gecenin karanlığına karışmış siyah şekiller gibiydiler. Gandhi orada Güney Afrikalıların maruz kaldığı gerçek fakirlik, sefalet ve zulmün ne olduğunu gördü.

Önce onu attıktan sonra yoluna devam etmekte olan trene baktı, sonra gücenmek gibi bir lüksleri olmayan çünkü yiyecek yemek ve kalacak yer bulmak zorunda olan anne, baba ve bebeğe… Dizleri üzerinde çökmüş duruyordu. O an küçük düşürülmüşlüğünün öcünü almanın ya da kendinden daha kötü durumda bulunan zenci aileye karşı sempati beslemenin dışında daha başka şeyler hissediyordu. Yaşadığı bu olay sayesinde hayatın daha büyük hakikatlerine uyanıyordu.
İsim: *

Mail: *

17 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)