Fonksiyonel Benefikler

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolFonksiyonel benefikler ve fonksiyonel malefikler Hint astrolojisinin temel terimleridir fakat Hint astrolojisi hakkında ilk defa okuyanlar, bu konuyu tamamen sindirmeyi beklememeliler. Bu m ikinci bölümünün amacı, (Batılı astrologlar düşünüldüğünde) Hint astrolojisi yoluyla nelerin mümkün olduğunu göstermektir. Eğer okuyucunun merakı kabardıysa, kapsayıcı bir başlangıç metni edinmelidir (‘Hizmetler’ bölümüne bakın). Şimdilik, Hint astrolojisinde en iyi evlerin beşinci ve dokuzuncu evler, en kötü evlerinse dusthanalar veya acı üreten evler olarak bilinen altıncı, sekizinci ve on ikinci evler olduğunu aklınızda bulundurun. Üç kötü ev arasında, altıncısı biraz daha az kötüdür çünkü aynı zamanda upachaya veya büyüme evi (upachayamn kelime anlamı artmadır) olarak bilinir. Bunun anlamı şudur: Altıncı evde olan bir gezegen zarar görmüş olsa da, eğer o insan işaret edilen sorunlar üzerinde sıkı çalışırsa, o gezegenle ilgili konular yavaş yavaş iyiye doğru gelişme gösterebilir.

Ünlü kişilerin daşa açıklamalarında yöneticiliklerle ve iyi ve kötü evlerle ilgili temel referanslar, trikonalar (benefik karakterdeki beşinci ve dokuzuncu evler) ve dusthanalar (acı üreten evleraltı, sekiz ve on iki) hakkındadır. Aym zamanda gezegenleri güçlü kılan kendralardan yani doğum haritasındaki köşesel evlerden (bir, dört, yedi ve on) de bahsettim. Okuyucunun sonsuz teknik materyal labirentinin içinde kaybolmaması için, pek çok ayrıntıdan bilinçli olarak bahsetmedim. Eski Hint astrolojisi bilgeleri fonksiyonel benefik ve fonksiyonel malefikleri belirlerken daha bir çok kural düşünmüşler. (İlgilenenler için, bu bölümün sonunda bazı temel kurallar verilmiştir.) Örneğin, Yükselen’in İkizler olduğu doğum haritalarında, Venüs bir dustharıa yani kötü ev olan on ikinci evi, aym zamanda mükemmel bir trikona olan beşinci evi yönetir. Dahası, Yükselen’in İkizler olduğu bir haritada Satürn, en iyi ev olan dokuzuncu evi yönetirken, aym zamanda korkunç sekizinci evi yönetir.

Eski astrolog kahinlerin hükümlerini sunan  çizelgeye dikkatle baktığınızda, Yükselen ikizler için yöneticilikler nedeniyle doğum haritası için en iyi gezegenin Venüs olarak kabul edildiğini görürsünüz (yöneticilikler hesaba katıldığında doğum ha-ritası için en iyi olan gezegene yogakaraka veya birlik yapıcı denir). Yükselen İkizler için Satürn’ün kötü gezegenler kategorisinde olduğuna dikkat edin, doğası gereği malefik ol-duğu için değil ama bütün bu karmaşık, detaylı astrolojik kuralları ve formülleri düşün-düğümüz zaman Satürn’ün yönettiği ev dolayısıyla malefik enerji taşıdığı düşünülür. Bir daşanın etkilerini öngörürken, bir gezegenin fonksiyonel benefik veya fonksiyonel male-fik olması önemlidir. Dahası, eğer gezegen bir yogakaraka ise (birlik yapıcı veya Yükselen için en iyi gezegenörneğin İkizler için Venüs, Koç için Jüpiter, Boğa için Satürn ve benzeri,  çizelgede gösterilmiştir), o zaman daşa (söz konusu gezegen ayrıca çok kötü konumda değilse) bütünüyle en iyi sonuçlan getirecektir. Bu konunun önemi es geçilemez. Yogakarakalar, düşük burçlarda olduklarında bile çok iyi sonuçlar üretirler.

Bir önceki yazım: YÜKSELEN BURÇLAR GEZEGENLERİ
İsim: *

Mail: *

15 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)