Farkındalığımızın Da Farkında Olmak

astroloji_burc-mklBiz insanlar olarak sadece farkında olmak için değil, farkmdalığımızın da farkında olacak şekilde yaratıldık. Bu yetimiz etkilere karşı vereceğimiz tepkileri ayarlamamızı sağlar. Bir an durup düşünüp, sesleri, görüntüleri, kokuları kaydedip, onları bir süzgeçten geçirerek zihinsel olarak kendimizi kimliğimizin derhal gerçekleştireceği tepilerden uzak tutabilir ve bir parçasını oluşturduğumuz manzaranın bütününü gözlemleyebiliriz.

Örneğin sıkıcı bir otobüs yolculuğunda yanınızda okunacak hiçbir kitabınızın olmadığını, ilginizi çekecek hiçbir şey bulamadığınızı ve daha çok yolunuzun olduğunu düşünün. Böyle bir durumda pencereden dışarıya bakıp, akıp giden tarlaları, ufuk çizgisini, şekil değiştiren bulutları, son derece rahat ve hiçbir tehdit unsuru içermeyen bir tavırla işlerine gitmekte olan insanları izliyorsunuz.

Sonra birden ya içinizden ya da dışınızdan kaynaklanan bir şey sizi alıp bambaşka bir yere götürüyor. Belki bebeğini şefkatle seven bir anneyi görüp çocukluğunuza gidiyorsunuz. Sonra bu farkındalık anı geçer ve tekrar manzarayı izlemeye devam edersiniz, etrafınızda dikkatinizi çekecek yeni bir detaya kadar da bu böyle devam eder. Rahatlıktan uyarılmışlığa sonra yine rahatlığa ve ardından tekrar uyarılmışlığa kadar böyle olacaktır ancak bu farkında olmak demek değildir.

Gerçek farkındalık, bilinçli olarak bağlantı kurmak demektir. Kimliğin kendini rahat hissetmek için etrafına ördüğü hayatsal kabullenmeleri yıkar. Her şeyin yolunda olduğu, eninde sonunda her şeyin daha iyi olacağına dair varsayımları zora sokar. Gerçek farkındalık kimliğin tıpkı anne, bebek ya da manzarayla ilgilenmek gibi özde meşgul olduğu itibari değerlere sahip eylemlerimizin sahteliğini ortaya çıkarır.

SQ sayesinde bireyler uyuşturucu özelliği olan “rahatlamışlık” durumlarına karşı direnir ve benliğin karşısına çıkacak büyük zorlukları ve gelişip ilerlemekte olan hayatın maceralarını algılamaya açık olur.
İsim: *

Mail: *

13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)