Farkına varmak için alıştırmalar

imagesFarkındalığınızın farkına varmak için alıştırmalar yapın, örneğin bu alıştırmada obezite olduğunuzun farkına varın. Sonra ikinci kutuya geçin ve hemen cevap vermeye çalışmak yerine obezitenin ne olduğunu anlamaya çalışın.
Tepki vermeye karşı direnin ve üçüncü kutuya geçin. İkinci kutuda ortaya çıkan şeyin büyük resimdeki anlamını bulmaya çalışm. Bu kutu, büyük resimdeki anlamla bağlantı kurabileceğimiz kısımdır. SQ’nun yaşayan, canlı bir zekâ türü olduğunu unutmayın ve tek bir cevap bulmaya çalışmayın. Karşı karşıya kaldığımız önemli problemler sayesinde, bizi çözüme kavuşturabilecek yeni bir zekâ düzeyi yaratma arayışındayız.

Bu süreçte her zamanki ‘etkitepki’ mekanizmasını işletmemeliyiz. “Diyet yapacağım”, “Daha da sağlıklı olacağım” gibi tepkisel davranışlar bu meselenin sadece fiziksel boyutuna işaret etmektedir. Çözümü cevaplarda aramak yerine, benliğimizin büyük varoluş zinciri ile bağlantılı olduğu büyük resme bakarak sorular sormalıyız.

Büyük resimde karşımıza çıkan anlamların bazıları “cevap” olmayabilirler ancak benliğimizde yeni farkındalıklar tetikleyerek büyük resmin daha derin seviyeleriyle bağlantı kurabilmemizi sağlayabilirler.

Bu, farkmdalığın ve bizi daha çok araştırma yapmaya ve keşfe iten anlamın başlangıcıdır. Muhtemel hareketlerimiz bu resimde kendilerini göstermezler. Tepkiler henüz prematüredir ve genellikle hala eski zekâ seviyesiyle bağlantılıdırlar. Diyet yapmak, egzersiz yapmak bunlar durumu değiştirmeyecektir. Bu sayede ortaya çıkabilecek olan tek şey ‘daha zayıf bir obezdir’.
İsim: *

Mail: *

17 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)