Erdi’nin İnsanlarla Mesafesi

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolMedeni Hali: Evli Mesleği: Kongre üyesi Yaşam Dersi: Dürüstlük Katalizör: Babası Tip: Enerji Damgası

Erdi bir iş adamı ve blogumun üyesidir. Onun örgütünü kurmasına yardım etmiş kişilerin çoğu artık onunla birlikte değildir.

Erdi insanlarla arasına bir mesafe koymayı hiç öğrenememiştir. İnsanların kendisine çok yaklaşmalarına izin verir, onlar onun kusurlarını görmeye başlar ve onu terk ederler. Ne gariptir ki, bu onun başarılı olabilmesini hiç engellememiştir. Yaptığı bazı şeylerden ötürü alenen eleştirilmiş olmasına ve değişik insanların onu rezil etmeye ve alaşağı etmeye çalışmış olmalarına rağmen, Erdi yine de onları aşıp yoluna devam etmeyi başarmıştır. İlerleme konusunda neredeyse esrarengiz bir yeteneğe sahip görünür. Ne kadar kötü davranırsa davransın, her zaman ilerlemeyi ve yükselmeyi başarır, çünkü daima sömürülmeye razı yeni insanlarla karşılaşır. Erdi bir sihirbaz gibidir. Siz bunun tümüyle bir el çabukluğu hilesi olduğunu bilirsiniz, ama ustalığı sizi o kadar etkiler ki ondan sonra ne yapacağını görmeyi sabırsızlıkla beklersiniz. İşte Erdi gibi insanlar böyle zirveye tırmanırlar.

Erdi’in babası onun bu yaşam dersi için istemeden katalizör olmuştu. Babası tüm yaşamı boyunca satıcı olarak çalışmıştı. Sonra bir gün, ışık yanmış ve o kullandığı tüm meslek sırlarının onu dürüstlükten saptırdığını fark etmiş ve bu onu hem dehşete düşürmüş hem de felce uğratmıştı. Dürüstlükten saptığında bunun acı verici bir biçimde farkına varmış ve sonuçta başarısızlığa uğramıştı. Erdi babasının başarısızlığını görmüş ve bu yüzden dürüst davranmanın yararlı bir tutum olmadığı sonucuna varmıştı. Erdi başarılı olmayı çok istiyordu ve bu yüzden asla babası gibi olmamaya karar vermişti.

Böylece burada karşımızda her ikisi de Dürüstlük dersi üzerinde çalışan iki adam, bir baba ve oğul bulunmaktadır. Baba çok büyük bir ilerleme kaydetmiş, yaşamındaki dürüstlük sorunlarını görmüştü, ki bu dersini öğrenmenin ilk işaretiydi, oğul ise aynı yoldan gitmeyi kararlı olarak reddetmişti. Yıllar içinde, birçok insan Erdi’ye dürüst davranmadığı noktaları göstermeye çalışmış, ama o hileyle kendini suçsuz göstermeyi başarmış ve yoluna devam etmişti.

Erdi bana ilk kez geldiğinde elli yedi yaşındaydı. Beni ona daha önce benimle bir seans yapmış olan kızı tavsiye etmişti. Erdi sırf meraktan, ona ne söyleyeceğimi görmek için gelmişti. Kendisi hakkında çok fazla şey açıklamak istemedi. Hiç kuşkusuz, benim kızının düşündüğü kadar iyi olup olmadığımı sınamak istiyordu.

Grup bana onun ne yaptığını göstermedi. Onlar sadece bana onun halkın gözü önünde yaşayan ve bir sürü insanı etkileyen kararlar veren biri olduğunu gösterdiler. Onun hakkında bildiklerimi açıkladığımda Erdi kaçınılmaz olarak etkilendi. Şimdi beni bir tür falcı olarak görmeye başlamıştı.

Tüm özel seanslarda ben insanlara ne yapmaları gerektiğini söylememeye çalışırım. Onun yerine, onlara durumun bir genelgörüşünü sunmayı ve geçmişlerinin şimdiki zamanlarını nasıl şekillendirmiş olduğunu ve bunun ne anlama geldiğini göstermeyi tercih ederim, ki böylece kontratları ve yaşam dersleri hakkında bir anlayış kazanabilir ve neyi tekrarlayıp durduklarını ve bunun onları nereye götürebileceğini biraz olsun görebilirler. Eğer yaşamlarında işleyen kalıpları görüp tanımlayabilirlerse, durumu değiştirmeyi ya de değiştirmemeyi seçebilirler.

Erdi ile anlamlı bir şeyler hakkında konuşmaya pek iznim olmadığını anlamam uzun sürmedi. O beni sırf meraktan aramıştı ve ona söylediğim bazı şeylerin doğruluğundan etkilenmiş görünse de, bunun yaptığı herhangi bir şeyi değiştirmesine yetecek kadar kendisini etkilemesine izin verme eğiliminde değildi. Bu onun seçimiydi. Ve ben hiç kimsenin gücünü elinden almaya çalışmamamız gerektiğini bildiğimden, o nun kendi yolunu seçme hakkına saygı gösterdim.

Eğer Erdi bana akıl danışmış olsaydı, durum farklı olurdu. Ona bazı önerilerde bulunur, bu yaşam dersini öğrenmesine yardımcı olmak için yapabileceği şeyleri söylerdim ki bunlardan biri, kendisine yakın olan insanlara kendi davranışları ve eylemleri hakkında ne düşündüklerini sormak olurdu. Ama Erdi böyle bir şeyi talep etmediğinden, ona zorla öneride bulunmak bana düşmezdi.

Erdi’ten bir daha haber alamadım. Kongre üyeliğinden emekliye ayrıldığını ve daha çok işi üzerinde konsantre olduğunu biliyorum. Enerji damgasını iyileştirmek için herhangi bir çaba gösterip göstermediğini bilmiyorum. Bazı insanlar için, Erdi’in babasının tutumunu tersine çevirmesi olumlu bir katalizör olabilirdi. Erdi’in durumunda ise bu olumsuz bir katalizör olmuştu. Elbette o kendisine bu yaşam dersini öğrenme fırsatı vermek için bu katalizörü böyle oluşturmuştu. Ancak, her şeyde olduğu gibi, biz özgür seçime sahibiz. Benim tahminim, Erdi’in (doğmadan önceki plânlama toplantısında) kendi plânladığı durumları görmezden gelmeyi seçmiş olduğudur, ki bu da ne yazık ki onun geri gelip aynı yaşam dersi üzerinde tekrar çalışmak zorunda olacağı anlamına gelir.
İsim: *

Mail: *

17 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)