Enerjinin Gücü Kekemeliği Yener

imagesFenasi daha önce Olma yaşam dersi bölümünde sunulan vaka incelemelerinden birinin konusu olan Orçun’un babasıdır.
Fenasi ciddi bir kekemelikle büyümüştü, bu yüzden başlangıçtan itibaren düşüncelerini ve hislerini sözcüklerle ifade etmekte zorlanmıştı. Babasının onun karşısında sabırsızlanıp “Hadi söylesene, oğlum,” ya da “Hadi, konuş, ne demek istediğini söyle” gibi sözler söylemesi de sorunun çözümüne yardımcı olmamıştı.

Fenasi’in ailesinde epey sevgi vardı ve onun annesi ile babası iyi insanlardı. Böyleyken bile, büyük ölçüde bilinçdışı kalan bu etkileşimler ve dinamikler Fenasi’e bu yaşam dersi için mükemmel oluşumu sağlamak açısından gerekliydi.

Böylece, burada İletişim dersi üzerinde çalışan, hislerini açık bir şekilde ifade etmekte (kekemeliğinden ötürü) fiziksel zorluk çektiği için hissettiği şeyi dile getiremeyen bir kişi vardı. Ancak, biz durumlara uyum sağlamayı daima öğrendiğimizden, Fenasi kafasıyla iş görerek ve bir şeyi dile getirmeden önce iyice düşünerek konuşma yetersizliğinden kaçınmayı öğrenmişti. Bu süreçte, tüm duygularını bastırmayı öğrenmişti, böylece ağzından çıkan her söz çok belirli, çok kesin ve elbette çok kontrollüydü. Bunun sonucunda, Fenasi için dünyadaki en zor şey düşündüğü değil hissettiği şeyi söylemekti.

Fenasi’in kalben hissettiği şeyi dile getirememesinin oğlu Orçun üzerinde yaptığı trajik etkiyi biliyoruz. Ama sadece babanın perspektifinden bakıldığında, Fenasi yaşam dersini öğrenmekte büyük bir ilerleme kaydetmişti. O bilinçli olarak durup enerjinin ondan engellenmeden akmasına izin vermeyi öğrenmişti. Enerjiyi kısıtlamak ve beyniyle iş görmek yerine, Fenasi Orçun ile deneyiminden oğluyla konuşamadığı için duyduğu düş kırıklığım ifade etmeyi öğrenmişti, ama aynı zamanda, duyguyu kalbinde hissettiği sürece onu sözlerle ifade etmesinin gerekmediğini hissediyordu.

Bu ilişkiye Fenasi’in görüş noktasından bakarsak, Geor ge’un babasının duygularını ifade edememesinin körüklediği davranışı Fenasi’in bu yaşam dersini öğrenmesi için mükemmel bir durum yaratmıştı. Ancak, bu duruma Orçun’un açısından baktığımızda, durum tamamen farklı görünüyordu.

İronik olarak, Fenasi yaşlandıkça, daha önce hiç ifade edemediği düşünceleri ve hisleri açıkça ifade etmekte ustalaşı yor. Onu son kez gördüğümde, bakıcılarına neye ihtiyaç duyduğunu söylemekte ya da kendini nasıl hissettiğini açıkça ifade etmekte hiç zorlanmıyordu. Ama bu genellikle böyle işler. Bazen bir dersi son dakikaya kadar öğrenemeyiz, ama öğrendiğimizde tam olarak öğreniriz. Ve bu hâkimiyettir.

Bu vaka kaydıyla ilgili bir diğer ilginç şey şu ki, Fenasi tüm meslek yaşamım iletişim endüstrisinde çalışarak geçirmişti. Yaşam derslerimiz söz konusu olduğunda bu sandığımız kadar nadir görülen bir durum değildir.
İsim: *

Mail: *

12 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)