Doğum ve Stres

hHer şeyin istediğiniz gibi yürümesini sağlamak, doğumun potansiyel olarak en stresli etkenlerinden biridir. Yuvanızı istediğiniz gibi hazırlayabildiğiniz için kendinizi güçlü ve tatminli hissetmeniz tüm sürecin başarısı açısından çok önemlidir. Yine de bir zaman gelir ki işi oluruna bırakmak, sorumluluğu başkasına vermek ve her şeyin iyi olacağına güvenmek istersiniz. Bu teslimiyet çok önemlidir ve yeni doğan bebeğinizin ilk kez güvenliğini sağlamaya çalışırken zorlu anlar yaşatabilir. Doğa bize her zaman yardım eder, yeter ki ona güvenelim.

Doğumun acısı da belki doğanın armağanlanndan biridir. Dikkatimizi toplayıp olayın kendisine yoğunlaşabilir, zamanı geldiğinde içimizde olanlara odaklanıp, durumun telaşı ve korkusuna kapılmak yerine doğum sürecine konsantre olabiliriz. Değişim sözkonusu olduğunda bilinmeyene, fiziksel ve çok özel bir olaya, başansızlığa, ağnya ya da herhangi bir şeye karşı korku duyma olasılığı da vardır. Size gereken, her yaratılışın parçası olan sevgiyi, sürecin kendisine yoğunlaşarak aklınızdan çıkarmamaktır.

İçinizde hep varolan ve yaşamdaki tüm değişikliklere karşın değişmeden kalan o sakin köşenizle temasa geçin. Burası doğum sırasında, hatta tüm bu tarz çatışmalar içeren deneyimlerinizde güvenli bir yerdir. Kimi kez acı bizi bu sakin yere ulaştıran bir kılavuz görevi görür. Hafif bir müzik de götürebilir. Yine size yolunuzu gösterecek bir meditasyon türünü deneyebilirsiniz. Çoğunlukla tek yapmanız gereken, derin bir soluk almak ve onun orada olduğunu bilmektir. Bu yer bozulmayacak bir biçimde ve kesin olarak size aittir, huzur dolu enerjinin iyi bir kaynağı ve güvenli bir yer, içinde dinlenerek gençleşebileceğiniz bir vahadır. Burası iyi bir başlangıç yeridir, nasıl bir yön çizeceğinize ve hangi seçimleri yapacağınıza karar vermenize yardımcı olur.

Genelde kadınların içinde bulunmak istedikleri konum ve doğumun onlara istediklerini vermesi için yapmaları gereken şeyler konusunda güçlü sezgileri vardır. Profesyonellerle ya da başka insanlarla konuşarak bunu açığa çıkarmak çok kolaydır. Çok kritik olan bu aşamada vücudunuzu dinlemeniz çok önemlidir; bir şeyin iyi olduğunu sezer ve hissederseniz, bu yetinize güvenebilirsiniz. Sizin geçmiş deneyimlerinizin en derin yerlerinden gelen bir sestir ve iyi bir öğüt olacağı kesindir. Elde edeceğiniz sonuç ise, kendi köklü kişisel sezgilerinizle geliştirdiğiniz ve zenginleştirdiğiniz doğum deneyiminiz olacaktır.
İsim: *

Mail: *

16 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)