DOĞUM HARİTASI TAM OLARAK NEDİR?

icerikNiçin Doğu Sol Tarafta?

Güneş’in her zaman gökyüzünün güneyinde olduğunu hiç farketti-niz mi? Onun doğudan doğup, batıdan battığını düşünürüz, ama o her zaman, biz ekvatora doğru inmedikçe, bu çizginin güneyindedir.

Çünkü biz burada, kuzey yarımkürede, dünyanın “üstünde”yiz ve güneşi görmek için “aşağıya”, güneye bakmamız gerekir. Avustralya’lı arkadaşlarımızsa, tam aksine, yukarıya, yani kuzeye bakmalılar. Güney yarımkürede bir evin cephesinin “güneye bakmasının” hiçbir anlamı yoktur. Bu, evin güneş görmediğini, Antarktika’ya dönük olduğunu anlatır.

Bizim yarımküremizde, Güneş günlük rotasının en yüksek noktasındayken, az veya çok, güneydedir. Bu nedenle doğum haritasımn en üstteki noktası kuzey değil, güney noktasıdır. Güney yarımküre haritaları da aynı görünür, ama burada kullanılan matematik biraz değişiktir. Güney yukarıda olduğuna göre, doğum haritası “baş aşağı” oluşturulmaktadır. Bu düşünce ilk anda uygunsuz gelebilir, ancak bunun tek alternatifi gerçekte ufkun üstünde yer alan gezegenleri haritanın altında göstermektir ki bu daha da kötüdür. Bu nedenle birazcık baş aşağı düşünmeye alışmaktan başka çaremiz yoktur.

Doğum haritasının tersine çevrilmesi doğuyu sola, batıyı da sağa yerleştirir. Bu nedenle gezegenler haritanın solundan yükselirler. Bu noktanın ismi yükselen (ascendant) dir. Tam karşısındaki nokta, yani yatay çizginin sağ ucu, gezegenlerin battığı yerdir. Buna da alçalan (descen-dant) denir.

Gökyüzünün ortası (midheaven) haritanın en yüksek noktasına öğlen vakti Güneş’in bulunduğu yere verilen isimdir. Ve bunun tam karşısındaki noktaya geceyarısı Güneş’in bulunduğu yere astrolojik ayakucu (astrological nadir) denir.
İsim: *

Mail: *

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)