Dobi-Ghat’ta çamaşır yıkama

hMark Shand, LondraSidney arası motor yarışlarına katılmadan önce Sotheby’de çalışmıştır. Güney Pasifik’te geçirdiği bir deniz kazasından sonra Skullduggery adlı kitabını yazmış, bu öykünün alındığı Travels on My Elephant adlı kitabıyla “Yılın Gezi Yazarı” ödülünü almıştır.

Ganeş, Asya’da en sevilen uğur tanrısıdır. Onun tasvirini ilk gördüğümde, Disneyland’da çocukluk anılarımdan kalan Uçan Fil Dumbo’yu hatırladım.

Hint üçlüsünde “Yok Edici Tanrı Şiva” ile Partavi’nin oğlu fil başlı Ganeş ile ilgÜi yöresel olarak değişen çeşitli öyküler vardır ama genel anlamda tema hepsinde aynıdır:

Bir gün Parvati banyo yaparken sadece kendine ait ve sadece ona hizmet edecek bir erkek çocuğu olmasını istemiş ve vücudunu keselerken, bir tabaka safrandan bir erkek çocuk yaratmış. Çocuk bilincini kazandığı an annesi ona Ganeş adını vermiş ve hemen sarayın kapısında nöbet tutması için oğlunu görevlendirmiş. İçeri hiç kimseyi, ama hiç kimseyi bırakmamasını tembih etmiş. Tam o sırada Şiva her zamanki efsanevi görevlerinden birinden eve dönmüş. Güzel karısı Parvati’yi de çok özlemiş. Ancak kapıdaki bu kararlı genç nöbetçi onu içeri sokmamakta direnmiş.
Kimine göre aralarında uzun bir mücadele geçmiş; kimine göre, dövüş bir an sürmüş.

Sonuç olarak Şiva, Ganeş’in kafasını keserek evinden içeri girmiş, ancak, hiç de beklediği gibi karşılanmamış. Parvati öfkesinden çılgına dönmüş. Şiva karısıyla romantik beklentilerini bir kenara atıp durumu bir şekilde düzeltmek üzere hemen dışarı fırlamış ve karşısına çıkan ilk hayvanın başını kesip Ganeş’in vücuduna yerleştirmiş. Bebek bir fil kafasıyla oğlunu hayata döndüren Şiva, ona olağanüstü yetenekler ve tanrılar arasında en yüksek onum bağışlamış.

Ganeş; her türlü engeli ortadan kaldıran, çocukların ve hırsızların koruyucusu, şairlerin üstadı! Büyük Vyasa, Mahabharata destanını bir esinlenmeyle kaleme almak istediğinde, Ganeş onun anlattıklarını yazmak için gönüllü olmuş. Vyasa heyecanla ve yorulmak bilmez bir hevesle anlattıkça anlatıyormuş. Öyle ki, Ganeş’in elindeki kalem alev alarak yok olmuş. Ama Ganeş tek bir sözcüğü bile kaçırmak istemediği için hortumunu kalem olarak kullanmış. Ka lemsiz kalan biryazar için ne müthiş bir çözüm!
İsim: *

Mail: *

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)