DEĞERLİ TAŞLAR MANTRALAR VE YAGYALAR

astroloji_burc-390x245

Hint astrolojisi öngörüye daha çok önem verdiğinden, bir insanın doğum haritasında beliren karmik zorlukları hafifletmek için açıklayıcı yöntemler içermemesi saçma olurdu. Zaten insan sorunu onarabilecek araçlara sahip değilse, hayatı tehdit eden bir daşa-buktinin gelmekte olduğunu bilmesinin ne anlamı var? Hint astrologlar gezegensel etkilere karşı «payeleriyle veya panzehirleriyle ünlüdür. En sık kullanılan yöntemler kısaca açıklayacağım değerli taşlar, mantralar ve yagyalardır. Gezegenlerin değerli taşlan şöyledir:

Kırmızı Yakut Güneş için bir değerli taştır.

İnci Ay için bir değerli taştır (aytaşı ikincil bir taştır).

Kırmızı Mercan Mars için bir değerli taştır.

Hesonit Rahu için bir değerli taştır.

Sarı Safir Jüpiter için bir değerli taştır (san topaz ikincil bir taştır).

Mavi Safir Satürn için bir değerli taştır.

Zümrüt Merkür için bir değerli taştır (turmalin ikincil bir taştır).

Kedi Gözü (Krizoberil) Ketu için bir değerli taştır.

Elmas Venüs için bir değerli taştır (beyaz safir ikincil bir taştır).

Eski astrolog kahinler hangi değerli taşm hangi gezegenle ilişkili olduğunu belirtmişlerse de, değerli taşlar hakkmda kesin bir reçete vermemişlerdir. Bu yüzden astrologlar onların kullanımı konusunda farklı düşünürler. Ama yine de üzerinde birleşilen bazı bakış açılan vardır. En geleneksel tavsiyelerden iki tanesi, bir insanın doğum gezegeninin değerli taşım sürekli üzerinde bulundurması ve her daşayla ilişkili değerli taşı geçici olarak taşımasıdır. Kişinin haritasının doğum gezegeni, birinci evinin veya Yükselen’inin yöneticisidir.

Örneğin, Yükselen’i Akrep olan bir kişi Mars’ın taşını (kırmızı mercan) takmalıdır çünkü Akrep’i Mars yönetir. Yükselen’i Yay olan biri Jüpiter taşını (sarı safir) takmalıdır çünkü Yay’ı Jüpiter yönetir. (Batıklar, bu tavsiyelerin YALNIZCA SİDERAL ZODYAKA GÖRE HESAPLANMIŞ HİNT DOĞUM HARİTASI OLAN BİRİ İÇİN GEÇERLİ OLDU-ĞUNA ÇOK DİKKAT ETMELİDİRLER. Yanlış taşın takılması zararlı ve yıkıcı olabilir.) Doğum gezegeninin taşını takarak o insan kendine güvenini, öz saygısını, doğamn desteğini ve tanınma becerisini güçlendirir. Herkes kendi doğum gezegeninin taşını takmalıdır.

Doğum gezegeninin taşını takmanın yam sıra kişi, içinde bulunduğu daşamn taşım da takmalıdır. Altı yıllık Güneş daşa boyunca Güneş’in taşım (kırmızı yakut) takın. Dönem bittiğinde kırmızı yakutu çıkarm ve bir sonraki daşamn yani Ay’ın (inci) taşım takm, gibi. Daşaya uygun taş daşa gezegenim güçlendirir ve en iyi etkileri vermesini sağlar. Daşa gezegeni güçlü, iyi açılar almış ve iyi konumlanmışsa, daşa taşım takmak dönemi daha da yararlı hale getirecektir. Daşa gezegeni zayıf veya sert etkiler altındaysa, daşa taşım takmak potansiyel zararı azaltacaktır.

Değerli taşların etkisi zor fark edilir. Fakat yaşamlarındaki pozitif farkı hissedebilecek çok duyarlı kişiler için yeterince etkileyicidir. Değerli taşlar ayrıca kişinin doğum gezegeniyle veya daşalarıyla bağlantılı olmasa bile kötü konumdaki gezegenleri güçlendirmek için takılabilir. Benefik gezegensel etkileri güçlendirmek ve kişi için daha da iyi bir şans yaratmak için kullanılabilir. Doğum haritasındaki diğer faktörlere zarar vermeden hangi gezegenlerin güçlendirilebileceğine karar vermek Hint astrolojisinde uzmanlık ister ve yeni başlayanlar bir uzmana danışmalıdır. Daha önce belirtildiği gibi, yanlış taşı takmak olumsuz etkilere yol açar. Şimdilik, yeni başlayanlar sadece Hindu doğum haritalarındaki Yükselenlerine ve her daşaya denk gelen değerli taşları taksınlar.

Değerli taşlar doğal, yüksek kalitede, ısıtılmamış, boyanmamış ve her hangi bir kimyasal işleme tabi tutulmamış olmalıdır. Eğer mümkünse taşlar tene değmelidir. Genel bir kural olarak, çoğu astrolog iki karat veya daha büyük taşları takmayı tavsiye eder. Bu mümkün değilse, kişi biraz daha küçük bir doğal taşı veya ikincil bir taşıgeleneksel olan taşa benzer kimyasal özelliklere ve renge sahip taşı almayı düşünmeli, (ikincil taşların gücü daha az olduğundan, boyutları daha büyük olmalıdır). Boyut ve kalite çok önemlidir. Çok kusurlu bir taşm veya birkaç tane minik taşm bir araya gelip iki üç karatlık bir şey oluşturmasıyla olumlu bir etki beklemeyin. Bu nokta çok önemlidir.

Muhtemelen hepsinden güçlü olan upaye yani çare, yagya (yagna olarak da geçer) olarak isimlendirilir. Yagya Hintli bir rahip tarafından karmik zorlukları hafifletmek için gerçekleştirilen dini veya spiritüel bir törendir. Yagyayı talep eden kişinin yararına, gezegensel varlıklara veya doğa güçlerine (tanrılara) rahibin yaptığı bir çeşit sunudur. Yagya sırasında rahip bir ateş yakar, tütsü yakar, alevlere pirinç ve ghee (bir çeşit tereyağı) atar. Bu, geçmişten gelen olumsuz karmanın yanmasını ve böylece kişinin geçmiş yıkıcı eylemlerinin en şiddetli etkilerinden kurtulabilmesini sembolize eder. Yagya boyunca, rahip sürekli astrolojik mantralan söyler. Astrolojik mantralar, kişinin hayatındaki zorlukları kaldırmaları için evrim seviyesi daha yüksek varlıklara yapılan Sanskrit dilindeki dualardır.

Bir önceki yazım: Günlük Burç Yorumunuz
İsim: *

Mail: *

10 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)