DAŞA-BUKTİ ESASLARI

akrep-burcu_9311

Daşaları ve buktileri analiz ederken düşünülmesi gereken pek çok faktör vardır. Aslında o kadar çoklar ki, bütün ince noktaları ve nüansları listelemek, yeni başlayanlar için ağır olacaktır. Normalde biri natal Hint astrolojisi üzerine bilgi sahibi olduktan sonra daşalan öğrenmeye başlar. Bu bölümün amacı, Hint öngörü astrolojisinin olasılıklarına ve yararlarına bir giriş niteliği taşıdığından, burada sadece en gerekli bilgiler verilmiştir. İler-leyen larda daha fazla temel prensip verilecektir. Bu yüzden doğum haritası açıklamalan mümkün olduğunca kolay olarak başlayacak ve gittikçe daha karmaşıklaşacaktı.

DOĞASI GEREĞİ BENEFİK VEYA MALEFİK OLAN GEZEGENLER BENEFİKLER
(faydalı, iyi)Venüs, Jüpiter, Merkür, Ay (büyüyen ay ve dolunay, küçülen aydan daha benefiktir)
MALEFİKLER (zararlı, kötü)Mars, Satürn, Rahu, Ketu (Kuzey ve Güney Ay Düğümleri), Güneş (Güneş sıcak bir yıldızdır ve yolunun üstündeki her şeyi yakar)

Hint astrolojisi, daha basitleştirilmiş olması açısından Batı astrolojisinden farklıdır (daha kolay olması gerekmez fakat daha basitleştirilmiştir). Evler benefik veya malefiktir. Gezegenler iyi veya kötüdür. Eğer bir gezegen Venüs, Jüpiter veya diğer bir benefikle açı yapmışsa, onun iyi yönleri ortaya çıkar. Malefiklerle açı yapan gezegenler zarar görürler. Batı astrolojisinin tersine, aynı özelliklerden oluşmalarına rağmen açılar kare, karşıt, üçgen veya altmışlık gibi isimler almazlar. Hint astrolojisindeki açılar, açı yapan gezegene bağlı olarak iyi veya kötüdürler. Örneğin, eğer Venüs Satürn ile karşıt açı yapıyorsa, Batı sistemindeki gibi buna karşıt denmez ve iki gezegen birden zarar görmez. Venüs zarar görür, çünkü malefik doğalı Satürn’le açı yapmıştır. Diğer yandan, Satürn büyük ölçüde güçlenir çünkü benefik Venüs’le açı yapmıştır.

Daşalan incelerken, daşa gezegeninin natal konumunu belirlemek çok önemlidir. Bu da daşa gezegeninin burç ve ev konumu, yönettiği evler, diğer gezegenlerle (benefik veya malefik) yapılan açılar gibi temel doğum haritası faktörlerinin incelenmesiyle yapılır. Yeni başlayanların en çok yaptığı hata, Venüs veya Jüpiter daşa veya buktiden sadece benefik gezegenler oldukları için mükemmel sonuçlar beklemeleridir. Veya Satürn, Mars ya da Güneş daşa ya da buktiden sadece malefik oldukları için korkunç sonuçlar öngörmeleridir. Daşa ve buktiler böyle çalışmazlar. Buradaki önemli nokta, söz konusu gezegenin ayrıntılı bir şekilde natal durumudur, örneğin, eğer harika bir benefik olan Venüs düşük olduğu burçtaysa (Başak), sekizinci evdeyse (dusthana veya üzüntü yaratan ev), Mars’la kavuşumdaysa ve Satürn’le açı yapmışsa, bu insan için yirmi yıllık Venüs daşa korkunç olabilir çünkü örnekteki Venüs kötü etkiler altındadır. Kişinin aşk hayatı kötüye gidebilir, boğaz, tiroit veya üreme sistemiyle ilgili hastalıklara yakalanabilir ve kadınlarla ciddi sorunlar yaşayabilir. Dahası, Venüs’ün olduğu ve yönettiği evlerle (Boğa’nın ve Terazi’nin olduğu evler) ilgili hayat alanları ciddi bir şekilde bozulabilir. Tüm bunların ötesinde, hayat genelde fırtınalı, acı verici ve zor olabilir.

Diğer yandan, eğer bir insan on dokuz yıllık malefik Satürn daşaya girerse fakat Satürn iyi etkiler altındaysa, iyi sonuçlar bekleyebilir. Örneğin, eğer Satürn mükemmel evleri yönetiyorsa (Hint astrolojisinde en iyi evler beşinci ve dokuzuncu, en kötü evler ise altıncı, sekizinci ve on ikinci evlerdir) ve Jüpiter veya dolunaya açı yapıyorsa, bu insan kesinlikle başarılı olacaktır. Kariyerinde önemli yükselişler ve liderlik fırsatları bekleyebilir ve organizasyon yetenekleri artabilir. Satürn’ün ev konumunun ve Satürn’ün yönettiği evlerin (Oğlak ve Kova) ifade ettikleri gelişecektir. Daşa veya bukti gezegeninin konumu, gezegenin benefik veya malefik olmasından daha önemlidir.

Daşa gezegeninin genel durumu d aşanın pozitif veya negatif etkilerim gösterirken, daşa gezegeninin, yer aldığı ve yönettiği evin konuları hayatın etkilenen alanlarım gösterir. Örneğin Merkür birçok şeyin yanı sıra eğitim, yazma, öğrenme, zihin, sinir sistemi, ciğerler ve bağırsakları da yönetir. Eğer biri Merkür daşaya girerse ve Merkür güçlüyse, bu insan mutlulukla okula dönebilir ve yeni bilgiler edinmekten zevk alabilir. Hayat keyiflidir ve kişi farkmdalık, zihinsel açıklık, artan entelektüel yetenekler sayesinde başarılı olabilir. Ancak, Merkür doğum haritasında kötü konumdaysa, o zaman Merkür daşada kişi sinirlilik, zihinsel problemler veya depresyondan yakınabilir. Aynı zamanda eğitimde sorunlar yaşayabilir ve öğretmenlerle, yazarlarla ve basınla arası açılıp keyfi kaçabilir. Aniden bronşit veya bağırsak hastalıklarına yakalanabilir.

Başka bir örnekte, eğer bir insan Venüs daşaya girdiyse ve Venüs doğum haritasında iyi bir konumdaysa, o insan mutlu aşk ilişkileri yaşamaya, müzik ve tiyatrodan zevk almaya, sanat eseri veya mücevher gibi bir çok hediye almaya başlayabilir. Venüs’ün yönettiği evler de yararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu durumda Venüs beşinci ve onuncu evleri yönetirse, beşinci ve onuncu ev konularında başarılar söz konusu olur ve kişinin ünü (onuncu ev) artar, yatırımlarında ve çocuklarmda (beşinci ev) şanslı olur. Daşa ve bukti gezegeninin ne ifade ettiğini, ev konumunu ve yönettiği evleri iyi incelemek çok önemlidir.

Bir önceki yazım: Günlük Burç Yorumunuz  1. Hulya dedi ki:

    Kızım istediği universiteyi kazanacak mi

  2. Selda dedi ki:

    2/7/1983 TARSUS EVLİ AKŞAM GÜNEŞ BATARKEN

  3. derya dedi ki:

    evlenecek miyim hayırlı bir şekilde


İsim: *

Mail: *

13 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)