Daha İyi Yaşamak İçin Yapmanız Gerekenler

Bu gününüzü, son gününüz olacakmış gibi yaşayın. Unutmayın ki, “yarın”ı yalnızca aptalların takviminde bulabilirsiniz. Dünün yenilgilerini unutun, yarının sorunlarını göz ardı edin. Yapacağmız tek şey bu. Kıyamet günü. Tek sahip olduğunuz gün. Bu günü bütün senenin en iyi günü kılın. Hayatınızda söyleyebileceğiniz en acı sözler, “Bir daha dünyaya gelirsem.” sözleri olacaktır. Asanızı elinize alın. Kendi orkestranızı kendiniz yönetin! Bu sizin gününüz.

Bir çok başarısız insan, sanki binlerce yü yaşayacakmış gibi hareket eder. Neden? Çok basit; çünkü bu günün sorunlarıyla başedebilecekleri konusunda kendilerine güven duymazlar. Yeteneklerini bir kez bile denememek için başvurdukları yollar neler mi? Bazıları çok içer, ya da aşırı derecede eğlencelere katılır.

Bazıları ihtiyaçlarından bir kaç saat fazla uyur. Bazıları da saatlerce bulmacalarla, oyunlarla oyalanır, ya da televizyonun başında oturarak vakit geçirirler.

Tasalanma diye sizi hep güvence altına alırlar. “Her şey düzelecek.” Yarm mı? Yıllardır bu yaşlı gezegen üzerinde dolanıyorum, bu süre içinde binlerce takvim gördüm, fakat hiç. hiç üzerinde “ya-rın”nm olduğu bir takvime rastlamadım.

Zamanı, sonsuz bir kaynakmış gibi hiç düşünmeyin. Yaşamla antlaşmanız yok ki? Nasıl dün, günü geçmiş bir çekse, yarm da yalnızca emre yazılı bir senettir. Sahip olduğunuz tek sermaye bugündür. Bugünü akıllıca değerlendirmemişseniz, sadece kendinizi suçlayın. Zaman Baba bizim için bir daha dönmez.

Her günün ayrı bir yaşam olduğuna kendimizi ikna etmezsek, hiç bir şey öğrenemeyiz. Alcoholics Anonymous tarafından korunan milyonlarca şanslı kişi “felekten bir gün çalma” sözündeki gücü çok iyi bilirler. Robert Louis Stevenson bir keresinde şöyle yazıyordu, “Ne kadar ağır olursa olsun, kendi yükümüzü karanlık basıncaya kadar taşıyabiliriz. Ne kadar çok olursa olsun, gün boyunca kendi işimizi yapabiliriz. Güneş ba-tıncaya kadar tatlılıkla, sabırla, sevecenlikle, masumiyetimizle hayatımızı sürdürebiliriz. İşte yaşam da aslmda bunların dışında başka bir şey değildir.”

Ne kadar zor olursa olsun, bir görev olarak bu günün yükünü alıp, amaçlarınıza doğru yol alabilirsiniz. Geçmişteki hatalarınızı düşünerek ya da yarın olabilecek korkunç şeyler için kaygılanarak göz yaşı dolu saatler geçirmeniz, sahip olduğunuz tek değerli günün uçup gitmesi demektir.

Bu gün sizin gününüz; sizin olan tek gün, sorunların çözümüne yardımcı olabileceğinizi dünyaya gösterebileceğiniz tek gün. Yaşamm bütünü içinde oyununuzun neleri değiştirebileceğini görebilmeniz mümkün olmayabilir, fakat oyun sırası şimdi sizde. Zamanınız ne kadar bol olursa olsun, unutmayın ki bir defada sadece bir an yaşamınıza girebilir, işte o anda ne kadar tek vücut olup, üstünüze üstünüze gelse de, siz onunla başedebilecek güçtesiniz.

Gün sona erdiğinde, her şey orada kalsm. Yarma taşıyacak hiç bir yük almayın. Siz en iyisini yaptınız. Bir takım küçük hatalar ve kusurlar gününüze sızmışsa da, onları unutun gitsin. Bu günü ve her günü sanki güneş son kez batacakmış gibi yaşayın. Başmızı yastığa koyduğunuzda, en iyisini yaptığınızı düşünerek rahatlayın.

Bu gününüzü, son gününüz olacakmış gibi yaşayın. Unutmayın ki, “yarm”ı yalnızca aptalların takviminde bulabilirsiniz. Dünün yenilgilerini unutun, yarının sorunlarım göz ardı edin. Yapacağınız tek şey bu. Kıyamet günü. Tek sahip olduğunuz gün. Bu günü bütün senenin en iyi günü kılın. Hayatınızda söyleyebileceğiniz en acı sözler, “Bir daha dünyaya gelirsem.” sözleri olacaktır. Asanızı elinize alın. Kendi orkestranızı kendiniz yönetin! Bu sizin gününüz.

Daha İyi Yaşamak İçin DOKUZUNCU KURAL_13.jpgComments are closed.