Daha İyi Yaşamak İçin ÜÇÜNCÜ KURAL

Hayatın eskiden beri yanlış anlaşılan büyük gerçeklerinden biri, yüzyıllardır yankılanageliyor ama yine de ancak bilge insanlar buradaki asıl iletiye kulak asmışlardır. Başarılı olmak istiyorsanız, başarısızlıkla birlikte olmayı da öğrenmeniz gereklidir. Başarıdan çok yenilgilerle akıllanıyoruz. Hayatında hiç tökezlememiş, hiç bir işin altını üstüne getirmemiş, hiç hata yapmamış bir inşam gösterin bana. Ben de size belirsiz bir geleceği olan insan göstereyim.

Böylesine üstünkörü hazırlanmış bu yaşamda; hatalar, potlar, yenilgiler kaçınılmaz. Ne ki, bunların bizi herşeyden ürkütmelerine izin verirsek, düştüğümüzde tekrar kalkmada tereddüt ederiz ve pişmanlık dolu bir hayata kendimizi tutsak kılarız. İşte bu, hatalarımızdan ve yenilgilerimizden alacağımız en büyük ders.

Yenilgi. Nedir? Hiçbirşey. Yalmzca eğitim, daha iyiye gitmenin ilk adımı. Yenilgiyi tatmamış insanlar, hayatlarında hiç, ama hiç riske girmemiş insanlardır.

Mark Tvvain, sıcak bir sobaya atlayıp karmm yakan bir kedinin öyküsünü anlatır. Bundan sonra, bu kedi bir daha sıcak sobaya atlamaz ama aynı kedi bir daha soğuk sobaya da atlamaz! Çoğumuzda bir deneyimin değeri olduğundan fazla kendini belli eder. ama bir zamanlar sizi inciten bir deneyim tekrardan denemenize engel oluyorsa, bu sizin için zararlıdır. Harika bir eski İskandinav atasözü vardır, “Vikingleri Viking yapan kuzey rüzgarlarıdır.” Kuzey rüzgarı sizin için de harikalar yaratabilir.

İyi romanlarda olduğu gibi, çok başarılı yaşantıların da başarısız bölümleri vardır, ama önemli olan kitabın nasıl sona erdiğidir. Hepimiz yıllarımızın yazarıyız. Düşlerimiz ve yenilgilerimiz iyi şeylere bir adımdır yalmzca. 1974’e, Hank Aaron’nun, Babe Ruth’un bütün zamanların beyzboldaki en uzun atış rekorunu kırmaya yaklaştığı döneme gidelim. Bir sabah kulübü Atlanta Braves’e telefon açtım. En sonunda halkla ilişkiler bölümüne ulaşmıştım. Onlara şunu sordum: “Hank yedi yüz on sayı koşusu yaptı. Ruth’un rekorunu kırmak için yalnızca beş sayı koşusuna ihtiyacı olduğunu biliyorum. Bu arada şunu merak ediyorum. Hayatmda kaç kez oyun dışı bırakıldı”.

“Oyun dışı mı” diye tereddütle sordu telefondaki genç adam.

“Evet. Kaç kez?”

“Sanırım, bakmak için sizi bir süre bekleteceğim, efendim.”

Bir kaç dakika sonra cevap verdi, “Bay Mandino, dün gece Hank yedi yüz on sayı koşusu yaptı. Bildiğiniz gibi Babe Ruth’n bütün zamanların en iyi uzun atış rekorunu kırmak için beş sayı koşusuna ihtiyacı vardı.”

“Evet, bütün bunları biliyorum..”

“.. ve. hayatmda bin ikiyüzaltmış iki kez oyun dışı edildi.”

Teşekkür ettim ve telefonu kapadım. Duyduğum sayıyı düşünerek oraya öylece oturdum. Geçmişteki başarısızlıkların yeniden denemenize engel olmasına asla izin vermemeniz konusunda gelecekte yapacağım her hangi bir açıklamaya ne büyük bir örnek olacaktı. İşte size yaşamış en büyük sayı koşucusu. ve O bile, Hank Aaron bile, her atışı için iki kez dışarı atılmışın Evet, yaşam, kazanmak için kurallarından yararlanılması gereken bir oyun. Fakat bu dünyada başarılı olmak için, sopanın her gelişine vurmak zorunda değilsiniz.

Hata yaptığınızda ya da yaptığınız hata değerinizi düşürdüğünde, çok gerilere dönüp bakmayın. Hata, öğrenmenin bir yoludur. Bazen, hata oranmmız amaçlarınıza ulaşma oranının ayrılmaz bir parçasıdır. Hiç kimse hata yapmadan kazanamaz. Başarısızlıklarınız yalnızca büyümenizin bir parçasıdır. Hatalarınızdan silkinin. Ama kimi başarısızlıklarınız olmasaydı sınırlarınızı nereden bilebilirdiniz? Takmayın. Her şey düzelecek.

Daha İyi Yaşamak İçin ÜÇÜNCÜ KURAL _3.jpgDaha İyi Yaşamak İçin ÜÇÜNCÜ KURAL _1.jpgDaha İyi Yaşamak İçin ÜÇÜNCÜ KURAL _4.jpg
İsim: *

Mail: *

14 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)