Daha iyi Yaşamak için ONİKİNCİ KURAL

Küçük şeyleri ihmal etmeyin. Ek bir çabadan, ilave [ bir kaç dakikadan, yumuşak sevgi ve teşekkür sözcüklerinden, elinizden gelenin en iyisini yapmaktan çe-ı kinmeyin. Başkalarının ne düşündüğü önemil değil; j önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür. Köşeye çeki-ı lip, işlerden kaytarırsanız, sahiplenmeniz gereken eli-] nizden gelenin en iyisini yapma amacınızı asla yerine ı getiremessiniz. Oysa siz özelsiniz. Buna göre hareket ı edin. Ayrıntıları asla göz ardı etmeyin.

Öğretmenler, öğrenciler, fabrika işçileri, satıcılar, yöneticiler, veliler, sporcular, tak. i sürücüleri, asansör tamircileri, doktorlar, avukatlar hangi mesleği kabul etmişseniz, ekmeğinizi kazanmak için hangi işi yapıyorsanız. asla, asla küçük şeyleri göz ardı etmeyin.

Gerçekten ışık hızından daha hızla akıp giden bir çağda yaşıyoruz. Bu aceleci dünyamızda, cezalandırılmayacağımızı düşündüğümüz her anda, işimizden kaytarma ve kestirme yollardan gitme alışkanlıklarına kapılmamız gayet kolay olacaktır. Tarihten aldığımız dersleri ve bilge insanların uyarılarını çarçabuk unuturuz. Hangi işi yaparsak yapalım, küçük şeyleri göz ardı etmemiz, felaketleri de beraberinde getirebilir.

Edison tek bir ondalık noktasını dikkatsizce yerleştirdiği için çok değerli bir patenti kaybetmişti. Robert De Vincenzo, bakmadan yanlış numaraların yer aldığı bir sayı kartını imzaladığı için Ustalar Tumovasmı yitirmişti. Eminim ki, Benjamin Franklin’in şu bilgece sözlerini ezbere biliyorsunuzdur, “Çivi uğruna naldan olundu, nal uğruna attan olundu, at uğruna binicisinden olundu, binicisi uğruna savaştan olundu.”

Kuşkusuz, bu dünyada karşılığında hiç bir çıkar beklemeyecek kadar çok sevebileceğimiz bir işi yapmak, hepimizin düşüdür. Ne yazık ki, bu her zaman gerçekleşmez. Bu yüzden olsa gerek, gittikçe işimizden sıkılır, zaman geçtikçe en iyisini yapma hızımız azalır ve hemen kestirme yollara başvuruz. Böylesi bir yaşam şeklinin sizi nelerle karşı karşıya getireceğini ve gözardı edilen ya da dikkatsizce bir tarafa itilen küçük şeylerin gelişmenizi kesinlikle etkileyici ne büyük engeller getireceğini söylemeye sanırım gerek yoktur. Siz Tanrının özel bir kulusunuz. Harekette, araç gereçte, çabada, nezakette, sizden kaynaklanan her şeyde elinizden gelenin en iyisini yapın. Unutmaym; yalnızca başarısız ve sıradan insanlar küçük şeyleri ihmal ederler.

Yaşamın bu sabır gerektiren kuralmm, bu basit fakat ciddi gerçeğin önemli bir örneği New York Lima-nı’ndaki özgürlük adasında yükselmekte. Bir kaç saatliğine New York’u gezme fırsatı bulursanız, East River

üstündeki Otuz dördüncü Doğu Caddesi’nin altından kalkan helikopter seferlerine katılın. Limanda gururla ayakta duran sevimli Özgürlük Heykeli’ne yaklaştığınızda, ona dikkatlice bakın.

Özgürlük Heykeli’nin çelik korumalı bakır vücudu deniz yüzeyinden 305 ft yüksekliktedir. Helikopterinizin dönüşleri yaklaştıkça, heykelin tam tepesine bakın. Vücudunun ve elbisesinin diğer bölümleri gibi, her tel saçının da nasıl özene bezene, her ayrıntısına dikkat edilerek yapıldığını göreceksiniz. Kuşkusuz, saçlardaki bu ince metalik kuaförlük için, Auguste Bartholdi Pariste’ki atölyesinde ek bir işçilik haftası geçirmiştir. Ama bu büyük heykeltraş, Özgürlük Heykeli’nin tepesini hiç kimsenin görebileceğini hesaba katmadan bunu yaptı!

Başkan Grover Cleveland, bu heykeli 28 Ekim 1886 tarihine adamıştı. Ama 1886’larda henüz uçak yoktu! YVright Kardeşler, Kitty Havvk’taki o ilk ayakları yerden kesici ilkel garip aletlerini bile onyedi yıl sonra yapacaklardı! Heykelin tepesini yalnızca bir kaç yiğit martı görebilecekti. Hiç kimse kesinlikle heykelin her tel saçının büyük bir titizlikle şekillendirildiğini ve ci-lalandığmı bilemeyecekti. Yine de bu usta sanatçı, hiç bir kestirme yola başvurmadı. Her tel saçı her bukleyi yerli yerine yerleştirdi!

Küçük şeyleri ihmal etmeyin. Ek bir çabadan, ilave I bir kaç dakikadan, yumuşak sevgi ve teşekkür sözcük-J lerinden, elinizden gelenin en iyisini yapmakdan çe-\ kinmeyin. Başkalarının ne düşündüğü önemli değil; ı önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür. Köşeye çeki-! lip, işlerden kaytarırsanız, sahiplenmeniz gereken eli-» nizden gelenin en iyisini yapma amacmızı asla yerine ! getiremezsiniz. Oysa siz özelsiniz. Buna göre hareket J^din. Ayrıntıları asla gözardı etmeyin.

Daha iyi Yaşamak için ONİKİNCİ KURAL_4.jpgDaha iyi Yaşamak için ONİKİNCİ KURAL_9.jpgDaha iyi Yaşamak için ONİKİNCİ KURAL_6.jpgDaha iyi Yaşamak için ONİKİNCİ KURAL_1.jpg
İsim: *

Mail: *

20 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)