Daha iyi yaşamak için İKİNCİ KURAL

Bir çok kırtasiyecide artık gittikçe özel rafların ayrıldığı şaka kartlarını karıştırmaktan büyük bir zevk alırım. Şimdiye kadar göndermem gerekenden çok fazla göndermeşimdir bunlardan. Bütün bunların içinden en çok hoşuma giden hisse senedi sertifikasına benzeyen, kenarları işlemeli, üzerinde “PARA NASIL KAZINILIR” kabartmasının yer aldığı kocaman bir kart. İçinde parlak, fosforlu kavuniçi renginde yazılmış iki sözcük: İŞE GİT!

Hayatta her şeyin bir bedeli vardır. Doğdukları andan itibaren herşeyi ellerinde hazır bulan azınlık elit tabakadan olmadıkça, istediğiniz, gereksiniminiz olan, hayal ettiğiniz şeylerin karşılığını, ancak, yaptığınız işten aldığınız payla ödeyebilirsiniz.

Başmızla beni onaylıyorsunuz, fakat mutlu gözükmüyorsunuz. Borç senetlerinden uzakta kalma mücadelesinden mi? Uzun süreden beri aynı işte olduğunuz halde, istediğiniz büyüme ve ilerlemeyi gerçek-leştirememekten mi? Yeni bir ev içinizden geçtiği halde, buna bir şey ödeyecek durumda olmadığınızdan mı? Aynı şey külüstür arabanız için de mi geçerli? Yaşamınız tek bir örnek üzerine kurulu ve bu monotonluktan nasıl mı kurtulacağınızı düşünüyorsunuz.

Bunların bir yanıtı, bir çözümü, bir kuralı var. Bahse girerim, bu kuralları izleyen hiç kimse de başarısız olmamıştır. Mesleki yaşamınızda ilerleme konusuna gelince, yaklaşık iki bin yıl önce Hz. İsa, bir dağın tepesinde, bir mil yola gitmek zorunda bırakılırsak, daima iki mil gitmemiz gerektiğini söyleyerek, başarının en büyük sırrmı bize iletir.

Bu doğrultuda, yarın başlamak üzere, işinizde karşılığında verdiğinizden daha çok üretmeye karar verirseniz, yaşamınızda mucizeler gerçekleşmeye başlayacaktır. İşiniz her ne olursa olsun; ister satıcı olun, ister boyacı, ister bilgisayarcı, ister temizlikçi eğer her gün, verdiğinizden daha çok iş yaparsınız, yaşammız kısa zamanda düzene girecektir.

Yenilgi ve gözyaşı içindeki yaşammız nedeniyle kendinizi cezalandırmanın en iyi yolu, maaş çekinizde karşılığını bulacak bir çalışma şeklidir. Kuşkusuz, az iş yapmalarma karşın başarılı gözüken iş arkadaşlarınıza göre, beklenilenden çok fazla üretmeniz sizi popüler kılmayacaktır.. ama boş verin, bu onların sorunu. Siz

kendi hayatınızı yaşıyorsunuz. Size bağımlı olan insanlar var. Her gün daha çok ürettiğinizde, yalnızca kendinizi terfi ettirmeyecek, vazgeçilmez bir eleman olacaksınız. Bunu keşfettiğinizde de, yepyeni fırsatlar doğacak ve en sonunda kendi değer etiketinizi kendiniz yazabileceksiniz. Bu kadar basit bir kural. Daha çok kazanm. İşte bütün bunları izlediğinizde, yaşamınız sonsuza değin değişmiş olacak.

Andrevv Camegie, yaşamlarında başardı olmayan iki tür insandan söz eder. Birincisi kendine söyleneni yapmayanlar, İkincisi de kendisine söylenenden fazlasını yapmayan insanlar. VValter Chrysler’e fabrikası için en gerekli şeyin ne olduğu sorulduğunda: “Islık sesini duymayacak ve durmadan saate bakmayacak insan” olduğunu söyler.

Herkesi şaşırtın. Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirin. Daha çok kazamn. Bu, akılsızca bir gidişatla başarı için sağlığınızı ya da ailenizi kurban etmeniz anlamına gelmez. Layık olduğunuz ve yaşamm size sunmak zorunda olduğu şeyleri bulup çıkarıcı harika bir yöntemdir yalnızca. Sonsuza kadar yaşayıp, bugün ölecekmiş gibi çalışın. Daha fazla kazanm.

Bugün ve hergün İşyerinize verdiğinizden daha fazlasını teslim edin. Sizden beklenenin ötesinde üretmenin sırrını öğrendiğinizde, zaferin yansım da ka- ’ zanmış olacaksınız. Kendinizi o kadar değerli kılınız ki, en sonunda vazgeçilmez olun. Daha fazla kazanmak için ayrıcalığınızı pekiştirin ve aldığınız tüm ödüllerden memnun kaim. Siz buna layıksınız.

Daha iyi yaşamak için İKİNCİ KURAL_10.jpgDaha iyi yaşamak için İKİNCİ KURAL_11.jpg
İsim: *

Mail: *

14 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)