Dağa Tırmanmak

hSQ bağlantısı, içle dış, duygusal ile bilişsel, daha önceden bilinen ile yeni bilinecek olan arasında irtibat kuracak üçüncü tür bir izlenim sürecini gerekli kılar. Bu, dağa tırmanmak gibidir; saatler süren yoğun mücadelelerden sonra arkamızı dönüp de manzaraya bakmaya benzer… O anda hissettiğimiz duyguların altında yatan sebep, ne kadar yüksekliğe tırmandığımıza ve bunu ne kadar sürede başardığımıza dair yapılan IQ hesabıdır. Oysa olay bundan çok daha derindir… Dışarıdan bakmak, objelerin tanımlanabileceği yeni bir seviye yaratacaktır “Bak, kaldığımız ev orada, orası da kilise” Bunlar o anda hem yeni hem de eskidir. Bu da eskiden düşündüğümüz her şeyi yeni bir perspektifle, yeni bir bakış açısıyla gözden geçirmemize sebep olur.

SQ, kişide dağın, dağda kişinin zirve noktasıdır, bunu kelimelerle açıklamak bir hayli zor. İç dünyamız sakin ve sessiz ancak dışarıdan görünen güç ve kuvvet. Dışarıdaki detaylara içimizdeki sahneden bakmıyoruz; aşağıda gördüğümüz manzaranın bütününü, yine bir bütün şeklinde olan iç dünyamız sayesinde fark ediyoruz. Belki de kasabanın doğasını, kasabada sürüp giden hayatı, insanları ve yaşadıklarını düşünüyoruz… Belki de kendimizi bu kasabanın nasıl kurulduğunu, buna neyin sebep olduğunu, kasabadan gelip geçen hayatları, karanlıkta kalan kendi hikâyesinde kasabanın bugünkü durumunu düşünürken bulabiliriz. Bu gözlemler sayesinde aslında, bu olayla ilgili tam bir benlik duygusuna sahip olmuş oluyoruz.

Bakma olayındaki gibi bir bağlantı günlük hayatta da mümkün olabilir. Konuşmalar, işle ilgili sıradan vazifelerimiz, hatta kavga ve münakaşalarımız bile, bütün eski düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi (EQ ve IQ) yeni bir bağlamda gözden geçirdiğimiz taze ve yeni bir duyguyla bezenebilir.

Aynı şekilde, pek çok yetenekli kayakçıdan duyduğuma göre bir kayakçı gerçekten iyi kaydığında onu yönlendiren dağ oluyor ve kayakçı ile dağ bir bütün haline geliyor. Şampiyon kayakçı Diane RoffeStein rotter altın olimpiyat madalyasmı kazandığında şöyle demişti: “Kendimi bir şelale gibi hissettim.” Sizce Diane kendini mi yoksa dağı mı tarif ediyordu? Bence her ikisini de…
İsim: *

Mail: *

12 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)