Charles Hoy Fort

icerikCharles Hoy Fort, bilinmeyen gerçekler konusunda en belli başlı uzman olarak Amerikan edebiyatına geçmiştir.
70 MİLYON YIL önce yeryüzü dinozorlar, tiranozauslar, brontozauruplaT, stegosauıuslar, diplodokuslar, triseratopslar ve benzerleri canavarlarla kaynıyordu. Dişleriyle, pençeleriyle gerektiğinde kuyruklanyla birbirlerine karşı amansız bir savaş yürüten, çöl kanununu uygulayan canavarlardı bunlar Milyonlarca yıl boyunca bu sürünen ya da dik yürüyen kimi otçul, kimi etçil yaratıklar hiçbir evrim kuralını tanımadan yeryüzünde yaşadılar; sonra bir milyon yılı aşmayan bir süre içinde, dev canavarlar bütünüyle tükendi Bunlardan zamanımıza kalanlar ancak iskeletler, fosiller, yumurtalar ve ayak izleridir.

Canavarların ortadan kaybolmaları insanoğluna yaradı: Canavarlar kuşağı tükenmeseydi, kuşkusuz, insanın ve insan öncesi memelilerin evrimi gecikecek, zorlaşacaktı.

Kimi 4, kimi 11 m. uzunluğundaki bu gerçekten korkunç canavarların neden ve nasıl kaybolduğu, bilim dünyasını öteden beri uğraştıran bir sorundur ve bu sorunu açıklamak amacıyla çeşitli görüşler öne sürülmüşse de hiçbiri kesin bir sonuca bağlanmamıştır.

Önce suç, canavarların, özellikle dinozorların yumurtalarını çalıp yedikleri için memelilere yüklendi; ama, o zamanlarda denizde yaşayıp yumurtlayan ihtiyozorlar unutuldu. Bir başka görüş de beslenme zorluğunu ileri sürdü: Otlar, bitkiler değişince, bunlardaki silikat orantısı yükselince dev otçullar bunlarla yetinemez oldular denildi.
Zamanla nedenler çoğaldı, canavarların tükenişi iklim değişikliğine verildi; iklimin, çok yavaş da olsa, soğuması bu yaratıkların metabolizmasını etkileyip dayanma güçlerini yitirtmişti. Başka bir yoruma göre güneş ışınlarındaki ültraviyole ışığı dinozorları kısırlaştırmıştı. Sıralanan nedenler bununla bitmedi: 150 milyon yıl süreyle bütün iklim ve coğrafi değişikliklere dayanan, yaşantılarını bu değişen şartlara uygulayan tanavarlann ortadan kaybolması kuşağın yaşlılığına bağlandı. Bu ara oksijen konusu ortaya atıldı. Amerikan biyoloji uzmanı Dr. Schatz’a göre iklimin değişmesini izleyen bitkilerdeki değişme ve üreme bir oksijen bolluğu doğurmuş ve bu oksijen sonunda canavarları boğmuştu.

Bir önceki yazım: Rüyada kabak görmek
İsim: *

Mail: *

19 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)