BÜYÜMENİN ÜÇ EVRESİ

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolSorgulanmayan bir hayatın yaşanmaya değer yanı yoktur.

Socrates

ekânın sadece insana has bir özellik olduğu, diğer canlı tür m lerinin ise “daha az zeki” oldukları şeklinde hasetvari bir ta vır sergileme eğilimi gösteririz. Bu tarz bir yaklaşım hayatm kendisinin aslında ne kadar bilgelik dolu olduğunu görmekten alıko yar bizi.

Hayatın içinde yatan bilgeliği anlamak için herkesin hayatında var olan üç döneme şöyle bir bakmanızı öneririm size: çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik. Zekânın bu üç dönem boyunca nasıl geliştiğini, yapılandığını ve kendini yeniden yapılandırdığını görebilirsiniz.

Her ne kadar bazen refleks olarak kabul ediyor alsak da, bütün hayatımız boyunca, ergenlik döneminde zirve noktasına ulaşan tek bir zekâya sahip olduğumuz düşüncesi ne mutlu bize ki artık geride kaldı. Artık biliyoruz ki hepimizde birbirinden farklı üç tür zekâ var: IQ, EQ, SQ. Bunlar hayatın farklı dönemlerinde farklı bir şekilde gelişir ve birbirleri arasında belli bir uyum yoktur tam tersi birbirlerinden apayrıdır. Ruhsal Zekâmız, hayatın farklı dönemleri ve insanın sahip olduğu farklı zekâlar arasında uyumlu bir bütünlük kurarak bizi hayata anlam ve amaç kazandıracak bilgiye ulaştırır.
İsim: *

Mail: *

19 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)