Büyü ve Fal Gerçeği

Meşhur laftır; fala inanma ama falsız kalma” insanların çoğu gelecekleri ile ilgili birşeyler duymaktan çok hoşlanıyorlar. En inanmayam bile dudak büksede engellemediği bir merakla, herhangi bir falcıyı dinlemekten kendisini alamıyor. Kimimizde sırf bu merak duygusu yüzünden ara sıra da olsa falcıya gidiveriyor. Belki biraz değişik saatler yaşamak iç güdüsü ile gazetelerin yıldız falı köşesini inanmasada okuyor.

Astrolog olmam nedeniyle bu konuda araştırma yapmam gerektiği yıllarda bu işi yapanları gözlemledim. Gerçek medyumlar aradım. Belki kenarda köşede saklı kalmış olabilir düşüncesi ile. Çünkü ben Astrolojiyi fal konumunda pek işlemediğimden falcıların iç yüzünü daha objektif görebilirdim. Bu amaçla çeşitli şehir ve kasabalardaki falcıları incelemeye aldım. Ve hepsininde iyi organize olduklarım, ilk etapta keşfettim. Çoğundan kahkaharanmı zor tutarak çıktım. Oradaki zengin – fakir insanlarımızın, yaşamlarım nasıl büyük bir yanılgı ile bu cahil lafazanlara bağladıklarım derin bir üzüntü ile izledim.

En tipsiz evlerde yaşayan, bu tipsiz tipler zengin fakir, cahil, kültürlü insan kesimlerine nasıl olurda kendilerine bağlarlardı? Hem saygı görüyor hemde büyük paralar alıyorlardı. Bu hoş görüşü falcıların her gelene önce fal bakıp, sonrada sende büyü var, bunu muhakkak bozmak lazım diyerek konuşmaları baş adetleriydi. Ne yapsın gariban? Büyü var demese nasıl para kazanacak? Burada seri bir şekilde uyanıklık edip avını kaçırmamak zorunda. Hazır tam etkilemişken dürüst davranmanın zamanı mı!

Biz Türkiye insanları zaten cahillik ve bilgisizlikten hurafelere ve garip hikayelere tutkunuz. Tabiki kendimizi bu şeytanlara çok kolay kurban ederiz.

Bu incelemelerimde herkes birbirine benzediğinden çabuk sıkıldım. Artık basit kişi ve evlerin kapılarında son model arabalar görmekten, çaresiz görünüşlü, kendi güçlerinin farkında bile olmayan insanları bu şekilde izlemeye son verdim.

Astrolojiyi insanın ruh sağlığı için kullanan ben bu sefer yıldız falı olarak kullanmaya karar verdim. Ve insanları erimde kabul ederek yüz yüze incelemeye başladım. Gördüm ki, bu insanların kökeninde kendilerini tanımamak yatıyor. Bu da iç dünyalarında endişe ve korkulara yol açıyordu. Umudu uzaklarda ve yanlış yerde arıyorlardı. Halbuki o, o kadar yakındaydı ki. Zaman zaman beni tabulaştırmalanna karşımda, el pençe saygıyla durmalarına, hediyelerine sabırla katlandım. Ve zamanla bu kişilerin bir çoğunun itimadını kazanarak onları fal ve büyü saplantısından çıkardım. Fakat bazılarını ise gözden çıkarmak zorunda kaldım. Onları sert olayların terbiye edeceğini bilerek dahi olsa!

Falcı büyücü merakı, sosyetede de zenginler arasında öyle bir hal almış durumdaki, insanlar birbirlerine doktorunun ismini veriyor ama falcısının asla! Yapacağı her iş için falcısıyla görüşenler var. Neredeyse iş ve politika dünyasını yönetecekler. Tabi tüm sosyeteden sanatçı ve politikacılardan bahsetmiyorum. Yalmz sürekli falcıya giden büyük bir kesim var. Dünyanın bilgi çağma girdiği şu yıllarda Türkiye’deki bu durum ne kadar acı ve vahim! inanmak ve inanmamak bizim elimizde ama fazla ciddiye almamak gerek falı.

Ne de olsa bütün hayatımızı bir biçimde kullanılan Astrolojiyi bu saydıklarımın dışında tutuyorum. Onun için galiba en iyisi fala inanma astrolojisiz kalma diyerek büyü konusuna geçmek istiyorum.

Büyü ve Fal Gerçeği_0.jpg
İsim: *

Mail: *

12 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)