Bir olaya karşı duygusal tepki göstermek

burcuvurkac_ile_astro_yogaBir olaya karşı duygusal tepki göstermek her zaman için onun anlamını ıskalamak demek değildir. Ancak farkmdalığımız kimliğimizde rahatsızlık yaratır. Konuyu daha da açıklamak gerekirse Afrikalı çocuklarm bu kötü durumlarının farkına varmak kendi benliğimizde kendiliğinden değil, bir reklam filminin dürtüsüyle ortaya çıkmış bir meseledir. Eziyet çeken bu çocukların nasıl farkına varmayız?

Kimliğimiz nasıl olup da bu gerçeği görmemiştir. Bu olayı tepkisel hareket eden kimliğimizin sınırları dışında kavramalıyız. Kimliğimizin bizim önümüze geçmesini engellediğimiz ölçüde, çocukları düşünebileceğimiz yeni, sınırsız bir alan yaratmış oluruz.

Gerçek olan şu ki biz daima asıl hakikatin içindeyiz, anlam dediğimiz şey aslında hepimizin etrafindadır ancak biz onun farkında (bilincinde) değiliz.

Anlam dünya ve dünyadaki bütün varlıklarla ilgili bilinci arttırır. Bu çocukları gerçekten benliğimizin özünden gelerek düşündüğümüz zaman değerlerimizin, yargılarımızın ve çocuklara karşı sorumluluklarımızın neler olduğunu, nedenlerini ve ne yapabileceğimizi de keşfetmeye başlarız.

Kimliğimizin Önemi ya da Önemli Kılman Kimlik
Dünyamızı büyük resmin içinde anlamaya çalışmaktansa, büyük resmi kendi dünyamıza uydurmaya çalışıyoruz. Şekil 6 ve 7 de iki tür benlik görüyoruz. Biri tepki veren benlik, diğeri ise bir şeye anlamlı karşılığını veren benliktir.
İsim: *

Mail: *

14 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)