Beyin Bilimi Bize ‘Neyi ve ‘Nasıl’ı Gösterir, ‘Niçin’i Değil

astroloji-burc-mkl (1)Beyin biliminde, bizim genel terminolojide “aktif bellek” olarak adlandırdığımız bir kavram vardır. New York Üniversitesi’nde beyin bilimcisi olarak çalışan Joseph le Doux, aktif belleğin çalışmasını şu şekilde tarif eder:

Aktif bellek eskiden kısa süreli bellek dediğimiz hafızadır. Ancak aktif bellek ifadesi sadece geçici depolama sistemi değil aynı zamanda düşünme ve uslamlamada kullanılan bir aktif süreç mekanizmasıdır… Kısacası aktif bellek yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru gerçekleşen işlem sistemlerinin tam da kesişim noktasındadır ve üst düzey bir düşünce ve uslamlamayı mümkün kılar.

Örneğin bir dolap yapacaksak gerekli malzemeyle ilgili detayların öncelikle aktif hafızamızda var olması gerekir; yapıştırıcı, çivi, tahta, genel yapı… Dolabı malzeme, araç gereç, ım… vb kullanarak yaparız ya da önce zihnimizde dolabın bitmiş halini canlandırır, neye benzediğini görür sonra yapmaya başlarız. Le Doux’un de ifade ettiği gibi aktif bellek hem yukarıdan aşağıya hem de aşağıdan yukarıya doğru çalışır.

Sırasıyla bir önceki yaşadığımız anın bağlamından ve o anm gelecekte karşımıza çıkartabileceği potansiyelden etkilenen alanı gösteren aktif belleğin nasıl çalıştığını Şekil 5’te görebiliriz. Örneğin önümde üzerinden duman tüten mavi bir nesne var diyelim. Onun bir fincan kahve olduğunu anlıyorum. Ve anlar anlamaz aktif belleğim bana bunun yanında örneğin bir tabak bisküvi, bir kâse şeker veya biraz sandviç olabileceğini söylüyor.
İsim: *

Mail: *

15 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)