Bebek Masajı

hBebekler dokunmaya çok iyi yanıt verirler ve masaj, anneyle bebeği birbirine bağlayan harika bir yoldur. Sıcak bir ortamda geçirilen zaman, giysi engeli olmadan seven bir annenin yumuşak ve sakinleştirici dokunuşları, eğer yeterince yakınsa bebeği çok mutlu eder. Bu, iki taraf için de harika, iyileştirici etkisi olan bir deneyimdir, iyi öğrenildiğinde günlük ve haftalık rutinin bir parçası olarak uygulanabilir.

İyi bebek masajının yetişkin için anahtarı öğesi gevşek kalmak ve bebeğe elleriyle mutluluk taşımaktır. Bir dokunuşun doğru yapılması ya da doğru tekniklerin kullanılması konusunda endişe etmemek gerekir. Masajın temel amacı bağ oluşturmak ve hoşnut etmektir. Bebekler kendilerine dokunulmasını sever, dikkatle ve sevgiyle yapılan masaja çok iyi karşılık verirler. Masaj, birlikte iyi zaman geçirmenin kusursuz bir yoludur.

Rahat olmakla başlayın. Yer minderinde oturarak, yatakta ya da mutfak masasından destek alarak olabilir. Bebeği, üzerine yatıracağınız bir havlu alın ve bunu geniş bir yastığın, bir matın ya da diğer bir yumuşak yüzeyin üzerine serin. Masaj yalnızca ellerinizle (bir aylığa kadar olan bebekler için en iyisidir) ya da içine birkaç damla gülsuyu damlatılmış susam, bademyağı gibi hafif ısıtılmış az miktar yağla yapılabilir. Yağı hiçbir zaman bebeğin tenine damlatmayın yalnızca ellerinizi yağlamak için kullanın, sonra da uygulayın (esansiyel yağlar bebek masajı için önerilmez).

İki tip dokunuş uygulayarak başlayın bir uzun ve hafif dokunuş bir de küçük dairesel hareket. Uzun olanı tüm uzun kemiklere, örneğin alt kol ve bacaklara ve vücudun altına, küçük daireleri de omuz, dirsek ve bilek eklemleri gibi tüm eklemlerin çevresine uygulayın.

Aynı anda ya da biri diğerini izleyen dokunuşlarla, sırt üstü yatan bebeğin vücudunu, boynundan ayak tabanlarına kadar, ellerinizle kaplayın. Yavaş, hafif hareketler uygulayın; bebeğin el ve ayak parmaklarını da unutmadan, bel kemiğinde biraz fazla zaman geçirerek, yapabildiğiniz kadar çok yerine masaj yapın. Buraya ya da başka bir diğer bölgeye hiç basınç uygulamayın vuruşlar hafif, sürekli ve ritmik olmalıdır. Bu uygulamanın tümü, hıza bağlı olarak derin bir rahatlama ya da hafif kir zindelik sağlayabilir. Kural olarak ne kadar yavaş olursa o kadar iyidir.
Bebek karnının üzerine yatmaktan mutluysa, önüne yaptığınız masajın aynısını sırtına uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bebeği size bakar biçimde ya da sırtı size dönük olarak sıkıca tutarak oturtabilirsiniz.

Bebeği yine sırt üstü yatırın ve vücudunu hafifçe örtün. Parmak uçlarınızı kullanarak hafifçe yüz ve başa, boynun altına doğru ve omuzlara vurun. Bunları boynun yakınından başlayan ve birbirini izleyerek enerjiyi vücudun dışına sürükleyen süpürme vuruşları halinde yapın. Dokunuşları yavaş yavaş hafifletin ve yalnızca deriye dokunur hale gelinceye dek her vuruşun hızını azaltın. Masajı bebeğin vücudunun altına doğru, ayaklarda biten birçok vuruşla bitirin. Durun ve her ayağı hafifçe bir an ellerinizin arasında tutup aynı hareketi ellere de yapın. Ellerinizi hafifçe belkemiği bölgesinde bırakıp, kısa bir süre öyle tutun ve bir kucaklamanın vereceği güven duygusuyla bitirin.

Bu masaj, banyo sonrasında bebek kuruyken ya da gün boyunca herhangi bir anda yapılabilir.

Bazı günler birkaç dakika çok yeterli bir zamandır, bazı durumlarda ise yarım saat sürebilir ve bunu yemek ya da şekerleme izleyebilir.

Kendinize güvendiğinizde, dolaşımı hızlandırmak için ayak tabanlarına, avuçlara ve elmacık kemiklerine hafifçe vurarak değişik şeylerle birleştirebilirsiniz. Kol ve bacakları kaldırırken iki elinizle vuruşlar yapın ve sonlara ulaştığınızda hafifçe indirin. Kol ve bacaklara vururken, vücudun dışına doğru ve omurilik boyunca hafif bir çekme hareketi uygulayın. Yaratıcı olun. Hemen bebeğinizin en hoşlandığı ve değişik ruh hallerine uygun hareketleri hissedeceksiniz. Masaj, hafif oyun tarzında ve enerji verici bir biçimde uygulanırsa, doğal olarak bir egzersize ya da hafif bir aşağı yukan zıplatmaya dönüşebilir. Böyle olmazsa bebeğinizin birdenbire uykusu gelebilir.

Sırt üstü yatarken çıplak karnınızın üzerinde bebeğinize masaj yapabilirsiniz. İlık havada bunu dışarıda yapmayı da göz önünde bulundurun ve bebeğinizin aynı zamanda hava almasını sağlayın. Eğer durum çıplaklığa elverişli değilse, giysilerinizin üzerinden her vuruşu büyüterek ya da daha cömertleştirerek, yavaşça artan bir basınç kullanarak uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken şarkı söylemeyi ya da uygun bir müzik çalmayı da düşünebilirsiniz.
Beverley bebeğini dört aylıkken bana getirdi. Bebek huzursuzdu ve çok sık ağlıyordu. Aksi görünüyor ve çok ender olarak sakinleşiyordu. Beverley’in ilk çocuğuydu ve çok evhamlı bir anneydi. Herşe yi düzgün yapmak, kızına herşeyin en iyisini vermek istiyordu.

Beverley’le birkaç yıl önce çalışmıştım; sağlığının temelde çok iyi olduğunu ve sağlam bünyesini bebeğine geçireceğini biliyordum. Cünlük rutinine bir kez daha baktığımızda, Beverley, Kerry’yi beslemek için koşuşturuyor ve gazını çıkartmak için sallayıp duruyordu. Biraz sakinleşmesini ve yavaşlamasını önerdim, yemek saatlerinin sakin ve değerli zamanlar olduğunu, sonrasında yalnızca sırtını ovuşturmasının yeterli olduğunu açıkladım. Beverley’in kendisinin de yeniden gelmesi ve doğum sonrası forma sokacak egzersizler yapması için bir program hazırladım.

Beverley’in kendisini çocuk bakımı konusunda güvende hissetmesine yardımcı olacak ve ikisini de desteklemekten mutlu olacak bir bitkisel tedavi uzmanını önerdim. Belirlenmiş beslenme programını uyguladıktan sonraki bir hafta içinde, Kerry’nin düzeni hoş bir biçimde oturmaya başladı. Vücut egzersizleri annesinde de çok olumlu sonuçlar verdi ve üç ay içinde ikisi de çok iyi anlaşmaya başladılar.

Bir önceki yazım: ASTROLOJİK MANTRALARIN SÖYLENİŞİ  1. Damla yuksel dedi ki:

    Bebegim olsun istiyorum adet olmadim test yapmayada korkuyorum hamilemiyim diye baktiracaktim

  2. kubra ozdemır dedi ki:

    bende adet olmadım


İsim: *

Mail: *

17 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)