Başkalarının Öyküleri

burcuvurkac_ile_astro_yogaBu bilginin gerçek yaşamda nasıl uygulandığını gösteren kişisel öyküler ve vaka kayıtları olmadan bu tamam olmazdı. Başkalarının öykülerini bu kadar özgürce anlattığımdan, kendi temel yaşam dersimi anlatmamın da çok uygun olduğunu düşünüyorum. Grup bana bu bilgiyi gösterirken ben doğal olarak onu önce kendi yaşam deneyimime uygulamaya giriştim. Daha önce açıkladığım gibi, ilk başta tüm yaşam derslerinde kendimi bir parça gördüm. Ancak, yaşamıma objektif olarak baktığımda, belli bir yaşam dersini gösteren kalıplar gördüm. Benim temel yaşam dersim Olma idi. Geriye dönüp baktığımda, hayatta yaşadığım olumlu ve olumsuz deneyimlerin birçoğunun aynı yönü işaret ettiğini görebiliyorum.

Benim uğraşmak zorunda kaldığım en büyük zorluklardan biri alkolizmdi, iyileşmem yirmi yılı aşkın bir süre önce 12 aşamalı programla başladı. Bu program benim hayatımı kurtardığından onun hakkında sadece çok iyi şeyler söyleyebilirim. Yıllar içinde o toplantılarda saygı duyulan bir baba figürü gibi oldum. Yıllar içinde yeni gruplar oluşturdum ve düzinelerce insana sponsorluk yaptım. Bunu hayattaki büyük başarılarımdan biri olarak gördüm. Geçmişe baktığımda, bunun kendimi bir şifacı olarak görmek için ilk fırsatım olduğuna inanıyorum. Fırsat çıktığında hâlâ insanları bu programa yönlendiriyorum. Ancak, alkolizm mücadelesini diğer insanlara yardım etmek ve böylece hâkimiyete erişmek için (yani, olumsuz bir niteliği olumlu yönde) kullanabilmiş olsam da, hâlâ bir şey eksikti. Bunu birkaç nedenden ötürü söylüyorum. Birincisi, neden birçok arkadaşım ve destek olduğum diğer kişiler alkolizmden kurtulamadıkları halde benim bunu başardığımı hep merak etmişimdir. Onlar her ne yaparlarsa yapsınlar, kaçınılmaz şekilde uçuruma geri yuvarlanıyorlardı. Özellikle asla unutmayacağım dört kişi vardı. Üçü, ben onlara yardım etmeye çalışırken, alkol zehirlenmesinden öldü.

Farkına vardığım ve kafamı daha da çok karıştıran bir muamma vardı. Bu zaman esnasında birtakım insanların 12 aşamalı programın ya da diğer programların yardımı olmadan içkiyi tamamen bırakabildiklerini gördüm. Onlar bunu kendi başlarına başarıyorlardı. Ayrıca programda tanıdığım ve uzun bir süre içki içmedikten sonra ölçülü olarak içmeye başlayan ve belirgin bir sorun olmadan kontrollü giden birtakım kişiler de vardı. 12aşamalı programa göre, bu olabilecek bir şey değildi, ama kanıtlar açıkça bunun tersini gösteriyordu. Onlar için bir başvuru noktam olmadığından, bu anomaliler canımı sıkıyordu.

Grup benimle birlikte çalışmaya başladığında, ben tüm bu 12 aşamalı program çalışmasından uzaklaşmaya başladım. Enerjiyi değiştirmenin bir yolu olarak İsimsiz Alkolikler bildirisine ve 12 aşamalı programa hâlâ inanıyorum, çünkü onlar işe yarıyorlar. Ama Grup yıllar önce benimle iletişim kurmaya başladığında, bu tür bir sistemin (programların) savunur göründüğü kişisel güçsüzlüğe olan genel inanç beni rahatsız etmeye başladı. Haftalar boyunca, aynı insanların gelip aynı öyküleri anlattıklarını gördüm. İçkiyi bırakmanın ötesinde, çok azı bir ilerleme kaydetmekle veya yaşamını bir biçimde geliştirmekle ilgilenir görünüyordu. Her şey “hafife almıyordu” ve çok az kişi insanın bireysel tutkusunun ve mutluluğunun peşine düşmesi fikrini destekler görünüyordu. Bana çok mantıklı gelen kişisel muktedirlik mesajının katıldığım toplantılarda geniş kabul görmemesi benim için bir sorun olmaya başlamıştı.
İsim: *

Mail: *

14 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)