Başak burcu 2016 yorumu

imagesALTINCI EV

Hizmetkarlar Evi Başak Merkür Sorumluluklar Ustalık ve beceriklilik Özveri ve kendini adama Kişinin, başkalarına faydası olan, kendisi için anlamlı bir hüner geliştirme yoluyla doyum sağlaması.

Kişiye özgü bir anlamı olmayan uğraşılarla sürekli meşguliyet: tekdüze iş, bordro mahkumu. Önemli ilişkilerde küçük düşürücü, ikincil roller üstlenmek.

Bir arkadaşımız çıldırmış bir halde telefon ediyor. 200 mil uzaklıkta, bir iş görüşmesine randevusu var. Yarım saat içinde yola çıkması gerekiyor. Ve arabası çalışmıyor.

Hemen oraya gidip motora bir göz atıyoruz. Akünün kutup başları paslanmış. İzci bıçağım ve penseyi çıkarıp kabloları, kutup başlarım temizliyoruz. Üç dakika içinde motor çalışıyor.

Nasıl hissederiz? Mutlu. Gururlu. Gülümsememizi durduramayız. Kendimiz için bir kazancımız oldu mu? Hayır. En azından belirgin bir şekilde değil. Bencilce bir bakış açısıyla, alt tarafı zamanımızdan yarım saat harcadık. Ama gerçekte deneyimlediğimiz bu değildir. Elde ettiğimiz şey altıncı evi başarıyla uygulamaktır. Kişisel bir hünerimizi bir başka insana faydalı olacak şekilde sergiledik. Ve bunu her yapışımızda karakteristik bir doyum hissederiz.

Ortaçağ astrolojisinde altmcı ev Hizmetkarların Eviydi. Seyislerle, mutfak görevlileriyle yaşayabileceğiniz tüm problemleri öğrenmek için altmcı eve bakıp, cevabı bulurdunuz. Yirminci yüzyıl bu evin kapsamı hakkında köklü değişiklikler yapmamızı gerektirdi. Hizmetkarlar Evi artık bizim hizmetçilerimizi anlatmıyor. Şimdi hizmetçi biziz. Ancak uşaklık anlamında değil. Bu evde temel bir insani ihtiyacı görürüz: bir beceriyi uygulamak ve bundan dolayı takdir edilmek. Bir arabayı tamir etmek. Keman çalmak. Faydalı bir astrolojik yorum yapmak. Becerinin alabileceği biçim farklı olabilir. Ama içimizdeki bize özgü hüneri keşfetmeyi ve onu limitlerine kadar geliştirmeyi başaramazsak, yaşamımızda bir boşluk hissederiz. Temel bir şey eksiktir.

Bu hüneri nasıl bulabiliriz? Cevap altıncı evde saklıdır. Burada aktif olan burçlar ve gezegenler kişiliğimizin hangi yönüyle onu bulabileceğimizi belirtirler. Aym zamanda bu hüneri bulup, parlatıp, eğittiğimiz ve dünyanın hizmetine sunduğumuz zaman neye benzeyeceğini de gösterirler.

Eğer altıncı evi gerçekleştirmemiz başarısız olursa, anlamlı sorumluluklara ihtiyaç durur. Ancak şimdi verecek bir şeyimiz yoktur. Hüner, ustalık yoktur. Bizim için münasebetsiz işlerde köle gibi, sadece çalışma adına çalışmaya başlarız. Hafta sonu için dua eden bir bordro mahkumu oluruz.

Kısa zamanda kendimizi patronlarla dolu bir dünyada buluruz. İşlerimizde içsel hedefi kaybederiz. Dışsal komutlar boşluğu hemen doldurur. Ve karar alma yeteneğimize güvenimiz yıkılır.

Gerçekte profesyonel yaşamımızdan daha fazlası yozlaşmaktadır. Kendi becerimize saygımız azaldıkça, arkadaşlıklarımız, sevgili ve aile ilişkilerimiz, hepsi kokuşur. Kendimize inancımızı yitiririrz. Her gittiğimiz yerde, sanki bize bir görev verilmesi için yalvarır gibi oluruz. Ve görevler verilir. Ve biz onları yerine getiririz. Ve yaşamımızın indirgendiği önemsiz didişmeler düzeyinde küskünleşerek köpürür dururuz.

Bir önceki yazım: Başak Burcu Aşk Hayatı
İsim: *

Mail: *

17 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)