Balık Burcu Erkek Çocukları

Gazetede okuduğum ilgi çekici bir haberi size de nakletmek istiyorum. Dansçı bir Ingiliz çifti, bütün gece devam eden dans gösterisini tamamladıktan sonra yola çıkmışlar. Elli kilometre yol kat ettikten sonra gittikleri yerde hiç dinlenmeden ikinci bir gösteriye başlamışlar.

Gösteriden sonra kendilerini takip eden gazeteciye demeç verirken hiç yorgunluk hissetmediklerini söylüyorlar. Ben doğru söylediklerine inanıyorum. Eğer bir insan yaptığı işi severse ve çalışma arkadaşıyla uyum içinde olursa iş ne kadar uzun sürerse sürsün yorgunluk hissetmez.

Bana tembel bir çocuk getirdiler ve tedavi etmemi istediler. Bu çocuk, okulun olmadığı hafta sonları, sabahtan öğleye kadar top peşinde koşturuyor, öğleden sonra da bisiklete biniyordu. Akşam eve geldiğinde hiçbir yorgunluk belirtisi göstermiyordu. Ancak, anne babanın zoruyla, ödevin başına oturduğu zaman sıkıntıdan uykusu geliyordu. Bu çocuk tembel olamazdı. Okulunu sevmediği için derse ilgi duymuyordu.

Tembel zannedilen çocuk hayalcidir. İnsan sevmediği bir işi yapmak zorunda kaldığı zaman, sıkıntıdan kurtulmak için hayal dünyasına sığınır. Hayal dünyası o kadar çekicidir ki, hayalci çocuk kendi kurduğu sanal dünyadan çıkıp gerçek dünyaya dönmek istemez. Çünkü hayal dünyasının kahramanı kendisidir. Orada akıl almaz üstünlükler göstermekte, alkışlanmakta ve el üstünde tutulmaktadır. Bütün gazeteler ve televizyonlar ondan bahsetmektedir.

Öğretmenin ve anne babanın görevi hayalci çocuğa hayatı sevdirmektir. Bu da ancak ilgi duyduğu alanları keşfedip bu alanlara dikkatini çekmekle mümkündür. Eğer çocuğu oyun sırasında izlerseniz, onun hangi alanlara ilgi duyduğunu kolayca keşfedebilirsiniz. Çizdiği resimler, genellikle hayal âlemini yansıttığı için, çocuğun kişiliğini ele vermektedir. Bu resimleri okumasını bilen anne babalar ve öğretmenler çocuğun yaşadığı sıkıntıları, takıntıları ve korkuları ortaya çıkarabilir.

Eğer anne baba ve öğretmen, çocuğa suçlayıcı ve yargılayıcı yaklaşmaz, kendini onun yerine koyarak onu anlamaya çalışırsa; eğitim işinde daha başarılı olacaklardır. Oyun, çocuğun vazgeçilmez ihtiyacı ve en ciddi işidir. Çocuğa oyun yasağı koyarak onu yola getirmek mümkün değildir. Aslında yasaklar çocuğun kendisini suçlu ve aşağı görmesini sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Öğretmenini sevmeyen bir çocuk, kendisine haksızlık yapıldığı, başka çocukların daha çok sevildiğini düşünmektedir. Buna reaksiyon olarak tembellik gösterebilir. Çünkü öğrencinin tembelliği anne babayı ve öğretmeni üzmektedir. Çocuk da onlara üzüntü vererek kendisine yapılan haksızlıkları ödetmektedir.

Ergenlik çağında ortaya çıkan tembellikler ayrıca ele alınması gereken hassas bir konudur. Ergenlik çağı problemlerini ayrı bir kitapta “Gencin Annesine yazılar” adıyla ele almayı düşünüyorum. Oğlunuz ön ergenliğe adım atmak üzere olduğu için buna ihtiyacınız olduğunu sanıyorum. Büyüklerin dünyası ile gençlerin dünyası birbirinden çok farklıdır. Biz yetişkinler, gencin düşünce dünyasına nüfuz etmeye çalışacağımız yerde, kendi düşüncelerimizi kabul ettirmeye ve onu kendimize benzetmeye çalışıyoruz.

Genç, dünyaya şairin gözüyle bakar. Bu yüzden her genç bir anlamda şair ruhludur. Şiir sanatını bilmezler, ama şiir yazarlar. Onun için hayalsiz ve abartısız şiirin bir tadı yoktur. Şair olmak demek, genç ruhlu olmak demektir. Bir günde âşık olur, ama bir bakarsınız ertesi gün sevdiğinden nefret ettiğini söyler. Gencin gerçek hayata intibakı zor ve fırtınalıdır. Bu yüzden anlayışa ve zamana ihtiyacı vardır. Sevgili kardeşim, eğer ergenliğe adım atmak üzere olan oğlunuza bu anlayışı gösterir, onun alınganlıklarına ve baş kaldırmalarına sabır gösterirseniz; ileride başarılı ve mutlu bir genç olarak size bu sabrınızın karşılığını fazlasıyla ödeyecektir.

Ergen çocuğun eğitimi için yazacağım ikinci kitapta buluşmak üzere hoşça kal sevgili kardeşim.

Balık Burcu Erkek Çocukları_0.jpg

Bir önceki yazım: Balık Burcu Astrolojik Yorumu
İsim: *

Mail: *

18 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)