BAHÇEDEN ALINABİLECEK ÜÇ DERS

Tann insanoğlunu yarattığında, insanlık için tam bir memnuniyet ve tatmin vardı, her şey tam, olması gerektiği gibiydi.

Âdem ve Havva birlikte Cennette, tam bir esenlik ve koruma altında yaşıyorlardı. Bunun nasıl bir yer olduğunu hayal etmeye çalışırken, gerçek esenlik ve doyumsuzluk arasındaki farkı daha iyi anlamak için üç noktaya değinebiliriz.

Mükemmel Güzellik
Aden Bahçesi nin mükemmel derecede güzel olduğunu söylemek oradaki güzelliği anlatmak için çok yetersiz olacaktır. Gerçekten de bu bahçenin güzelliğini ve görkemini tanımlamak için dünyanın hiçbir dilinde yeterli sözlere sahip değiliz. Şimdiye dek görmüş olduğunuz en güzel ve nefes kesici manzarayı aklınızdan geçirin. Hayalinizde canlandırdığınız o anda belki Büyük Kanyon un engin görkemine bakmak için bir tepenin üzerinde duruyordunuz, belki Niagara Çağlayanının altında durup, gürül gürül akan suyun kulakları sağır eden sesini dinliyordunuz, belki de okyanus kenarında durmuş güneşin batıdaki ufuk çizgisinden batışım seyrediyordunuz.

Nerede olursanız olun o anda büyük olasılıkla huşu içinde Tanrının yaratmış olduklarının güzelliğine vurulmuş gibiydiniz. Şimdi o hissi alıp binlerce kat çoğaltın, binlerce kat çoğalttığınızda hissedebilecekleriniz bile Tanrının yaratmış olduğu bu bahçenin bozulmamış güzelliği karşısında hissedebileceklerinizle karşılaştırılamaz. Bu bahçe hayal gücümüzün ötesinde bir güzelliğe sahiptir.

Tanrı evrendeki her şeyi yaratmış ve sonra bunun ‘iyi’ olduğunu söylemiştir. Ama Âdem ve Havva için bir yuva olacak bahçeyi yaratırken, Tanrı tüm yaratıcı gücünü sonuna kadar kullanmıştır. Onlar için anlayışımızın ötesinde bir güzelliği adeta bu bahçeye boca etmiştir.

Ama bu sınırsız güzellik kısa bir zaman sonra bozulmuştur. Dünyadaki kirliliğin, Tanrı tarafından bizim için yaratılmış olan fiziksel çevreyi bozup, kirletmesi gibi, başka bir tür kirlilik de Aden Bahçesini bozup, kirletmiştir. Bahçeye günah girdiğinde, bahçenin kutsallığı bozulmuştur. İnsanın itaatsizliğiyle, günah. Tanrı nın bahçesinde durabilecek bir yer bulmuş ve cenneti ruhsal bir çöp kutusuna çevirmiştir.

Günah, masumiyeti utanca ve sevinci angaryaya çevirir. Günah, paklık ve mükemmelliği, aşağılar bir şekilde eleştirme ve imansızlığa dönüştürür. Tanrı nın yaratmış olduğu mükemmel güzelliği mahvetmek için tüm gücüyle çalışır. Günah, esenliğimizin kaybını iyi bir şekilde açıklamaktadır.

h
İsim: *

Mail: *

11 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)