Astrolojik sembolizm

hNitelikler

Doğan herşey bir gün ölmelidir. Hayatta bundan başka temel ve değiştirilemez bir yasa yoktur. Bir kararsız atom, parçacık akseleratöründe oluşturulur. Bir milisaniyede parçalanır. Varlığı o kadar kısadır ki ancak varsayımsal bir şekilde bilinmektedir. Bir çocuk doğar. Yetmiş yıl geçer. Yaşlı bir adamın vücudu toprağa gömülür. Yıllar önce piramitler yükseldi: Nil vadisinde bir uygarlık doğdu. Üç bin yıldır yaşıyor ve meyva-larını veriyor. Yavaş yavaş yıkılıyor.

Atomlar, insanlar, kültürler fark nerede? Sadece zamanda. Herhangi bir yaşam devrinin temel hatları benzerdir. Bir şey doğar. Bir şey belirgin bir formda, ölçülebilen bir zaman süresince varolur. Ve bir şey ölür. Yaşam devrinin bu üç evresi astrolojik sembolizmde bir başka bileşeni oluşturur: nitelikler.

İlk niteliğe öncü denir. Doğuma, bir devrin başlangıcına göndermede bulunur. Öncülük insiyatif ilkesidir. Hiçliğin içinden bir şey yükselir.

Kapalı ve durağan bir evrende yeni bir yaşamın belirmesini yaratıcı dürtü sağlar.

Varoluşa eriştikten sonra, yaşam devri ikinci bir evreye ilerler. Astrologlar buna sabit nitelik derler. Sabitlikte devamlılık ve pekişme ruhu vardır. Bir varlık bu nitelikteyken en net şekilde görülebilir. Olgundur. Ancak sabitlik aynı zamanda inatçılık ve duyarsızlık demektir. Değişimin antitezi ve sağlamlığın en mükemmel örneğidir.

Böyle bir sabitlik kısa bir süre veya ölçülemeyecek kadar uzun bir dönem dayanabilir, ancak sonsuz değildir. Yaşam aşındırıcıdır. Beden ölür. Metal paslanır. Medeniyetler yozlaşır. Astrologların değişken olarak isimlendirdiği son nitelik yaşam devrinin sonunda hüküm sürer. Değişim, uyum sağlama ve tam çözülme onun ruhudur. Değişkenliğin bir üstün erdemi vardır: adaptasyon. Değişen çevreye kendi yapışım değiştirerek yanıt verir. Bu kapasite için ödediği bedel, kendi tanımını yitirme, biçimsiz kalmadır. Ölebilir.  1. canan öztüre dedi ki:

    balık burcuyum ne zaman evleneceğim ya da sevgili olacak 19.03.1969


İsim: *

Mail: *

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)