Astroloji’de Geri Gitmenin (Retrogradation) Anlamı

Hangi-Burc-Hangi-TasAy ve Güneş asla geri gitmez. Bu kavram onları algılayışımızda geçersizdir. Ama bu noktadan sonra gökyüzündeki yolunda duraklayan ve geri gidiyor gibi görünen gezegenleri inceleyeceğiz. Daha fazla ilerlemeden bu astronomik fenomenin astrolojik anlamım kavramamız gerekiyor.

Gezegenler burçların ifade kanallarıdır. Bu anlamda hepsi dışa dönüktür. Ama bir gezegen geri gittiği zaman, olağan eğiliminin tersine döner. Kutupları ters yüz olur. Normal koşullarda dışarı doğru akması gerekirken, canlılığının bir bölümü zihnin derinliklerine yönelir, dünyadan uzaklaşır.

Geleneksel astrologlar, sık sık, bir gezegenin geri gitmesinin “kötü” olduğunu, kendini ifade etmekte zorlandığım söylerler. Astroloji de kötü kelimesini duyduğumuz an kuşkulanmamız gerekmesine rağmen, bu söylemde kısmen doğruluk payı vardır. Geri giden bir gezegen kişiliğin o bölümünün çekingenlik veya güvensizlik olarak görüldüğünün belirtisidir. Ama bu hikayenin yarısıdır. Böyle bir gezegen fonksiyonu olağandışı bir derinliğin ve duyarlılığın göstergesidir.

Geri gitme, herşeyden önce, bağımsızlığa yol açar.

Gezegensel güç dünyadan uzağa yöneldiğinde, buharlaşmaz. Her zamanki gücüne sahiptir. Tüm değişen arenadır. Diğer gezegenler dış dünyada toplumsal programlanmayla biçimlenirken, geri giden gezegen zihnin derinliklerinde güvenle saklanmakta ve vahşi bir çocuk gibi büyümektedir. Tamamiyle, ve belki de tehlikeli bir özerkliğe sahiptir. Problem, çocuğu dil dökerek ormandan çıkmaya ikna etmektir. Uygarlıktan kuşku duymakta, orada kendini rahat hissedememektedir. Eğer ormandan hediyeleriyle birlikte çıkarsa, bu kendisi buna karar verdiği için olacaktır.

Geri giden gezegen bir insanın karakterinde güvensizlik duyduğu bölümü temsil eder. Kendini beceriksiz ve savunmasız değersiz hissetmektedir. Ancak bu yönünün üzerine savunma mekanizmaları ve kabadayılık pelerini giyiyor olabilir.

Geri giden bir Merkür veya Neptün veya diğer gezegenlerden birisini görürseniz, ona bir yabancıya davrandığınız gibi davranın. Unutmayın ki o kendisini evinden uzakta, yanlış bir şey yapmanın korkusu içinde hissetmektedir. O gezegen taze fikirlerin altın madenidir, ama maden çok derinde gömülüdür. Dışarı çıkarmak sabır ve diplomasi gerektirir.

Esas nokta geri gitme hareketine gereğinden fazla önem yüklemekten kaçınmaktır. Elbette önemlidir, ama etkinin temel niteliği aynıdır. Merkür hala Merkür’dür. Jüpiter geri gittiği için Satürn’e dönüşmez. Sadece biraz susturulmuştur.

Bu konuyla ilgili bir önemli nokta daha: bir gezegen geri gitmek veya normal seyrine dönmek üzereyken biraz duraksar. Buna durağan (sta-tionary) adı verilir. Durağanlık, bir gezegenin temel anlamım, aym geri gitmede olduğu gibi, değiştirmez. Sadece biraz daha güçlendirir. İnsan zihninin o kompartrnanma ekstra yüksek voltaj verilmiştir. Karakterinde çok egemen bir özellik olur. Aym zamanda çok da inatçı.

Bir önceki yazım: ASTROLOJİK MANTRALARIN SÖYLENİŞİ
İsim: *

Mail: *

14 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)