Astroloji’de Geri gitme hareketinin anlamı nedir?

icerikSadece Güneş ve Ay bundan bağışıktır.

Güneşin geri gitmeme nedeni gayet basit, çünkü Güneş sistemin merkezidir. Biz hep aym yörüngede gideriz. Ve bu, Güneş’in hep aym yörüngede gittiği yanılsamasına neden olur.

Ay güneş sisteminde dünyanın etrafında dönen en önemli cisimdir. Uzaydaki yolu hiç değişmez ve biz onu sabit bir platformdan gözleriz. Bu nedenle geri gitme hareketi olamaz.

Geri gitme hareketinin anlamı nedir? Bunu bu bölümün ilerleyen sayfalarında göreceğiz. Şu anda önemli olan, astrolog için güneş sisteminin tahmin edilemez ve düzensiz bir yer olmasıdır. Aynalarla dolu bir atış poligonunu düşünün. Gezegenler hiçbir ikazda bulunmadan hızlanıp yavaşlıyorlar. Bize yaklaşıp, gözalıcı bir şekilde parlaklaşıyorlar, soma uzaklaşıp sönüyorlar. Aniden duruyorlar. İleri geri hareket ediyorlar. Bir arada toplamp soma uzayda dağılıyorlar. Bizim gördüğümüz bu uzay, bir astronomun gördüğü düzenli, değişmez kanunları olan uzaydan çok farklıdır.

Astroloji ve astronomi. Bunlar doğuştan düşman mı? Genellikle öyle görülüyor. Tanınmış astronomlar televizyona çıkıp, gazetelerde yer alan, aptalca laflarla dolu astroloji bölümlerini okuyup, astrolojinin yanlışlığım ispat etmiş oluyorlar. Astrologlar misilleme olarak astronominin “soğukluğunu” küçümseyip, onun, kalplerinin yerinde mikroişlemcilerin bulunduğu insanların eline düştüğünü vurguluyorlar.

Bu bir utanç nedenidir, çünkü astrolog ve astronom rakip gibi gösterilmesine rağmen, aym kan bağına sahiptirler. İşlerinin hammaddesi -uzay ve insan aklı- aymdır. Aralarmdaki gerçek farklılık, astrologun uzaym, özellikle oradaki gezegenlerin, insanların dünyadaki deneyimlerinde etkili olduğuna inanmasıdır. Astroloji astronominin ters yüz edilmişidir. Akim evreni anlaması yerine, astrolojide evren aklı anlamak için kullanılmaktadır. Ve göründüğü kadar ilginç olarak, bu sistem çalışır. Niçin? Bir kere daha, bilmiyoruz. Ama onu ispat edebiliriz. Siz de ispat edebilirsiniz. Sadece dili öğrenmeniz gerekir. Önce güvenin. Sözcükleri hazmedin. Cümleleri kurun. Soma, kendiniz, bir karara varm.
İsim: *

Mail: *

11 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)