Aşkın Sağlayışı

hAden Bahçesi sadece estetik olarak güzel bir yer değildi. Bahçenin güzelliği aynı zamanda fonksiyoneldi. İnanılmaz derecede ürün veren bir yerdi. Ağaçların görüntüsü kadar, meyveleri de güzeldi. Tanrı nın sağlayış planının bir parçası olarak, Tanrı Adem’e bahçeye bakma işini vermişti.

İnsanlar bazen yanlış bir düşünceye kapılıp, Adem ve Havva’nın Düşüş ten önce hiçbir şey yapmadıklarını, bu nedenle cennette de hiçbir aktivite olmayacağını düşünürler.

Oysa Adem ve Havva tüm gün boyunca öylece oturmuyorlardı, yapmaları gereken işler vardı. “Rab Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem’i oraya koydu.”^ Adem ve sonra da Havva’nın yapacak önemli işleri vardı ama bahçenin içinde, Tanrı nın varlığının olduğu yerde çalışıyorlardı ve bu da büyük bir fark yaratıyordu. Bahçenin içinde çalışmak zevkliydi.

Tanrı onlara yerine getirmekten zevk duyacakları ve yüreklerinde kendilerini tatmin olmuş hissedecekleri işler vermişti. Daha sonra günah, paklık ve masumiyetlerini çaldığında, işleri de bahçenin dışına taşınmıştı. O zaman günlük yiyeceklerini üretmek için zahmetle emek vermenin ve yorucu bir şekilde çalışmanın ne demek olduğunu öğrenmişlerdi.

Düşüş ten önce bahçede tatlı bir uyum atmosferi vardı. Adem ve Havva, Tanrı yla birlik ve uyum içinde olduklarından, birbirleriyle ve çevreleriyle de uyum içindeydiler. Aden’i cennet yapan ve tatmin olmanın tam olarak ne demek olduğunu anlamamızı sağlayan da budur.
İsim: *

Mail: *

13 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)