Arabistanlı Lawrence

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolArabistanlı Lawrence filminde bir sahnede Lawrence’in asistanlarından biri olan William Potter, elinde o günün gazetesi ve savaşla ilgili en taze bilgilerle odaya girer. Lawrence o sırada odasında Michael George Hartley adındaki diğer asistanıyla çalışmaktadır.

Gazeteyi alan Lawrence haberleri satır satır okur. “Kabileler Türk kalelerine saldırmış. Bahse girerim ki bu karargahtaki tek bir kişinin bile bundan haberi yok” der, neredeyse duyulmayacak bir sesle…

Odanın bir köşesinde William Potter elindeki kibritle sigarasmı yakmak üzeredir. Lawrence araya girer. “Müsaade et” der, kibritle sigarayı yakar; sonra kibriti havada tutar ve ateşe uzun uzun bakar, o an çölün geçilebileceğini düşünür. Diğer elinin baş ve işaret parmağı ile yavaşça ateşi söndürür. Potter ve Hartley bu olay karşısında çok şaşkın gözükmektedir. Bir müddet sonra Potter dayanamaz. Bir kibrit alır, yakar ve şöyle bir bakıp tıpkı yaramaz okul çocukları gibi aynı hareketi yapmaya çalışır. Sonuç herkesin tahmin edebileceği gibidir. “Ahhhh!”

Potter parmaklarındaki yanık acısını hissederken “Nedir bunun sırrı?” diye sorar.

“Sırrı…William Potter” diye cevap verir Lawrence, “Sırrı verdiği acıya aldırmamak.”

Simgesel anlamın gücüne inanan pek çok büyük insan gibi Lawrence da derin anlamları basit olaylarla mükemmel şekilde gösteren bir adamdır. Az önceki küçük tiyatral gösteriyle büyük bir gerçeği simgeselleştirmiştir. Bu örnekteki yanık acısı gibi küçük şeylerin zihnimizi şekillendirmesine izin vermeyerek, zihnimizde ilgi lenilmesi gereken asıl önemli şeylere yer kalmasını sağlamaya çalışmalıyız.
İsim: *

Mail: *

11 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)