Amerikan Mutfağı

icerikSeviyelerin Karşılıklı Değerlendirmesi
Yani birinci seviyedeki konulan ele alalım. Ülkemizde dünyaca meşhur olduğunu sandığımız bir Türk Mutfağı olgusu var. Envai çeşit yemeğimiz var bu mutfakta. Benzer şekilde Türk kültüründe bol çeşitli sofralarda mükellef bir yemek yemek olgusu da var. Bu sadece eski zamanlarda değildi. Bugün de Pazar öğleden sonraları bir balık lokantasında, bir kebapçıda geçirilen ve tüm günün anlam ve önemini kapsayan yemek törenleri var.
Yani birinci seviyeyi hakkını vererek yapıyoruz. Ve hatta aşırıya bile kaçıyoruz. Ondan değil midir ki Türkiye’de zengin imajı şişman, fakir imajı sıskadır hâlâ.

Amerika’yı ele aldığımızda ise karşımıza farklı bir şey çıkıyor. Amerikan Mutfağı olarak adlandırılabilecek şeyler hamburger, biftek kültürüdür. Yani aslında listelerinde pek de bir şey yok. Öte yandan dünyadaki hemen her mutfağın örneğini de Amerika’da bulabilirsiniz. Yukarıda adı geçen seyahatimde arkadaşlarım beni her akşam
başka bir ülkenin mutfağını sunan lokantalara götürdüler. Tai, Çin, îtalyan, Afgan, Meksika…
Biz kendi kültürümüzde ne kadar birinci seviye gereksinimimizi dolu dolu yaşayıp, oradan pek yukarı çıkmak istemezsek, Amerikan kültüründe de bir o kadar o seviyeyi bir an önce terk etme telaşı var. Hemen bir üst seviyeye. Yemek töreni kavramı “brunch” kavramı ile yer edinmiş. Ancak o da sınırlı.

Bir üst seviyede güvenlik kavramları var. İnsanların birbirine güvenmesi ne yazık ki toplum içinde yukarıdan aşağıya doğru uygulanabilecek bir şey. Neden Atatürk zamarunda toplumumuz tertemizdi de bugün herkes birbirini arkadan bıçaklamaya çalışıyor? Nedeni basit. Ülkeyi yöneten insanlar, demokrasinin gereği olarak, doğruyu söyleyen, her zaman demokrasi İlkeleri çerçevesinde doğruyu yapan insanlar olmadığından demokrasinin ve doğrunun değerini önce onlar ortadan kaldırıyor. Ondan sonra toplumdaki her bir bireyin çözülmesi çok doğal.

Siyasetçilerimiz, astronomik servetlerini nasıl elde ettiklerini, yirmi yıl boyunca en iyi yatırım araçlarını kullandıklarını söyleyerek açıklamaya çalışıyor. Sürekli bu tür masallar dinleyen halk sonunda dejenere oluyor. Birbirine güvenmeyen ve güvende olmayan bir bireyler topluluğu ortaya çıkıyor.
Dünün teröristleri bugün milli kahraman ilan edilebiliyorsa, bazı güçler bazı insanları kendi yasaları gereği yargılayıp cezalandırıyorsa, bu toplumda insanlar önce kendi hayatlarını tehlikede görür sonra da kendi hayatlarını sürdürmek için herkesin hayatını feda edebilecek bir tavır sergileyebilir.
Siyasetçilerimiz, astronomik servetlerini nasıl elde ettiklerini, yirmi yıl boyunca en iyi yatırım araçlarını kullandıklarını söyleyerek açıklamaya çalışıyor.

Sürekli bu tür masallar dinleyen halk sonunda dejenere oluyor.
İsim: *

Mail: *

14 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)