Akıl ve Kalbin Bütünleşmesi

dort-4-element-su-toprak-hava-ates-sembolNörolog Joseph Le Doux’un da değindiği üzere akıl ile kalbin, duygular düşüncelerin birleşmesi ve sentez oluşturması şu şekilde olabilir:

Beynin geçirdiği gelişimlerle ilgili trendlere dayalı hipotezimi şöyle sonuçlandırıyorum: Akıl ve duygu arasındaki mücadele nihai olarak çözümlenebilir, ancak bu sadece neocortical bilişin duygusal sistemler üzerine baskın gelmesiyle değil beyinde mantık ve duygunun bütünleşmesiyle ve de ileride insanlara gerçek duygularının ne olduğunu bildirecek ve onları gerçek hayatta daha etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayacak bir açılımla olabilir..

Bu nasıl gerçekleşebilir? IQ ve EQ’nun etkileşimi, tıpkı uzun süre aynı evde yaşayıp da artık birbirine benzeyen ya da daha uyumlu bir yaşam yakalayan (ya da en azından birbirlerinin yanlışlarına karşı sabırlı olmayı öğrenen) kimselerin etkileşimine benzer. Ancak bundan daha yüksek bir prensip ya da akıl ve duygunun yeni bir uyum yakalamasını sağlayacak daha başka bir zekâ var olmalı.

Le Doux’un önermesine ben de katılıyorum, diğer taraftan bu kitapta IQ ve EQ’nun bu uyum sürecini açıklamada yetersiz kaldığını ifade etmeye çalışıyorum. “Mantık ve duygunun beyindeki uyumlu birleşimi” diye adlandırdığım bu olgunun gerçekte diğerlerinden farklı üçüncü bir zekâ, ruhsal zekâ ya da SQ olduğunu anlatmak istiyorum. SQ zıtlıkları bir araya getirmek ve olduğumuzdan fazlası olmak için, benlik seviyemizi geliştiren zekâdır.

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki biz SQ’nun farkına varabiliriz, SQ’ya ulaşma kabiliyetimizi üzerinde çalışarak onu geliştirebiliriz. Böylece IQ ve EQ arasındaki bütünleşme daha üst bir seviyede gerçekleşecektir. EQ ve IQ’yu yeni ve anlamlı bir bağlamda yeniden bir araya getirerek hayatın anlamını açığa çıkaran SQ, hayata anlam katan şeydir. SQ’nun varolduğu bir hayat yaşamaya değer, anlamlı, mutlu bir hayattır. Dizesini okuyan iki kişinin okuma eylemi birbirinden farklıdır. Her ikisi de dizelerin genel manada ne anlatmak istendiğini anlar, ancak birisi bu dizeleri yaşadıklarıyla özdeşleştirerek algılarken diğeri için bu dizeler yüzeysel kalabilir. Her insan için okumak kendine has, apayrı bir süreçtir.

Tek bir insan için bile okumadan okumaya fark vardır. Sınava hazırlandığı için çok çalışmak ve çok okumak zorunda olan bir kişi, saatlerce oturduğu yerden kalkmadan bir şeyler öğrenmeye çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu ve bunun sırf zevk için okumaktan ne kadar farklı olduğunu bilir. Tıpkı okuma tarzında olduğu gibi hayatın hayhuyu ve stresi içinde kimi şeyleri hissetmeden, otomatiğe bağlamış gibi yaşarız. Oysaki okumak, bakmak, konuşmak ve çalışmak gibi günlük eylemlerimize öz benliğimizi katarak anlam ve zenginlik kazandırma potansiyelimiz varken, onları içi boş birer eylem haline getiririz. Bunu yaparak aslında içimizdeki yaşam özünü tüketiriz.  1. sümeyye dedi ki:

    sevgilimden ayrılacakmıyım veya kiminle evlenicem

  2. şerife dedi ki:

    oğlak burcuyum akrep burcu sevgilim var aşırı kıskanç ama çok seviyorum istediği gibi birisi olmaya çalışıyorum nereye gider ilişkimiz mutlu olcak mıyız


İsim: *

Mail: *

15 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)