Adem ve Havva

hRab, Havva’ya da, “Çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim. Ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, seni o yönetecek”2 demişti. Bu çift şu anda bu peygamberliğin yerine gelmesine tanıklık ediyorlardı. Âdem’in karısının karnının büyümesini seyrederken duyduğu sevinç ve gurur, onun acısını gördükçe üzüntüye dönüşmüştü. Sonunda Havva nın yaşadığı bu büyük sıkıntı, bedeninin bir kez daha iki büklüm hale gelmesiyle ve bir çığlıkla sona ermişti. Ama tam bir sessizlik olmamıştı. Annesinin güvenli rahminden dışarı çıkmanın getirdiği travmayı yaşamaktan dolayı oldukça rahatsız olan ve bunu kendine özgü bir şekilde protesto etmekte olan küçük, kırmızı suratlı ve ellerini yumruk yapmış olan küçük yaratık büyük bir çığlık kopardı.

Âdem şaşkınlık ve hayranlık dolu bir şekilde oğlunun küçük parmaklarına bakıyordu. Yeni baba olmuş Âdem’in tüm yorgunluğu bu benzersiz yaratık karşısında hayranlığa dönüşmüştü. Havva, Âdem in kendi bedeninden yaratılmış ve
onu yansıtan bir yaratıktı. Şimdi bu yeni bebek ise, çok küçük ve hassas bir şekilde Havva’nın bedeninden dünyaya gelmişti ve hem anne hem de babasının benzerliğindeydi ve bu benzerliği sonsuza kadar kendisinde taşıyacaktı.
Havva oğluna baktığında yüzündeki acının tüm izleri bir anda kaybolmuştu. Bebeğin yanağına dokunduğunda bebeğin ağlayışı da mırıldanmaya dönüşmüştü.

Havva oğluna bakıp, “Rab bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim” dedi.
Anne birkaç dakika için kucağındaki küçük bebekle sözsüz bir iletişim kurmuştu. Sonra kocasına dönüp, “Adını ne koyacağız?” diye sordu.

Adem bir an için düşündü. Daha önce Tanrı nın yaratmış olduğu tüm hayvanlara isim vermişti, şimdi ise eşsiz bir bireyi isimlendirme ayrıcalığına sahipti.

Adem, çocuğa isim verirken Havva’nın “bir oğul dünyaya getirdim” diyen ilanını hatırlayarak, “Ona Kayin ismini vereceğim” dedi.

Havva bunu onaylayan bir şekilde başını sallayarak, yeni doğmuş olan oğluna, “Kayin sana her şeyi öğreteceğiz, seni iyi yetiştireceğiz. Sen de bizim yaptığımız hataları yapma diye sana Tanrı nın emirlerini iyice öğreteceğiz” dedi.
İsim: *

Mail: *

19 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)