2. Yaşam Dersi Müşterim Yeşim

astroloji_burc-390x245İsmi: Yeşim Yaşı: 32

Medeni Hali: Dul Mesleği: Şarkıcı

Yaşam Dersi: Kabullenme Katalizör: Babası Tip: Eneıji Damgası

Yeşim hayatta her şeye sahip görünen çok güzel bir kadındı. Mutlu bir evliliği vardı, kocası sadece onu taparcasına sevmekle kalmıyor, ayrıca Yeşim’in ve küçük oğullarının diledikleri her şeye sahip olmalarını sağlayacak kadar para da kazanıyordu. Sonra, birden bir trajedi meydana geldi. Yeşim’in eşi ve oğlu bir araba kazasında öldüler. Yeşim o sırada onlarla birlikte değildi.

Bu hayatta başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri olmalı. Böyle bir şeyi nasıl kabullenebilirsiniz? Bu dünyada en çok sevdiğiniz iki kişiyi ve birlikte plânladığınız geleceği yitirmenin korkunç acısını nasıl aşabilirsiniz? Bir insan o ıstırabın içindeki armağanı nasıl bulabilir? Bu noktada Yeşim’in birkaç seçeneği vardı: Kurbanlığa sığınabilirdi ki bunu yapmak kolay olurdu, ya da derin bir depresyona girebilirdi, ki bu da tamamen anlaşılabilir bir durum olurdu. Veya çok öfkelenmeyi seçebilirdi. Aslında, Yeşim (birçok kişinin yaptığı gibi) ıstırabın on aşamasından birine ya da birkaçına saplanıp kalabilirdi.

Hâkimiyet, olumsuz bir durumu, normal kabul edeceğimizin çok altındaki bir durumu alıp onu olumlu bir duruma dönüştürmenin bir yolunu bulma sanatıdır. Bugün bu genç kadın profesyonel bir şarkıcıdır ve çıkardığı iki CD de popüler olmuştur. Yeşim yaşadığı kaybın derin duygusunu ıstırabını ifade etmek için kullandı ve böyle yaparak da çok güzel bir şey yarattı. Bu Yeşim için hiç de kolay değildi. Kocası, oğlu, geleceği ile birlikte mali güvencesini de yitirmişti. Yaşamında ilk kez, tamamen kendi kaynaklarına güvenmek zorundaydı. Kendine bakmayı, kendini geçindirmeyi öğrenmek zorundaydı. Şarkı söylemekten hep bir hobi olarak zevk almakla birlikte, onu meslek edinebileceği hiç aklına gelmemişti. Para kazanmak zorunda olduğu için bir iş buldu ve boş zamanlarında şarkı yazmaya ve söylemeye başladı, bunu acısını dile getirmek ve yas sürecini geçirmek için yapıyordu. Bir süre sonra, Yeşim ilk CD’si ni yapmak için çok riskli ve cesur bir adım atarak işini bıraktı.

Bir varlığın bir yaşam dersine yardımcı olmak amacıyla kendisi için böylesine trajik durumlar oluşturacağına inanmak zor olmakla birlikte, Yeşim’in yaptığı tam olarak budur. Bu yaşam dersinin ilk katalizörü, istemeden de olsa, Yeşim’in kendisine güvenmemesine neden olan babasıydı. Babası onu çok sevdiğinden, düş kırıklığına uğramanın acısından korumak istemişti. Ve Yeşim’in şarkı söyleyişini hep beğenmekle ve övmekle birlikte, bunu ona gerçekte yeterince iyi olmadığını hissettirecek biçimde ifade etmişti. “Çok iyi, tatlım” derdi, babası, “eğer istiyorsan şarkı söylemeye devam et, ama gözlerini çok yükseklere dikme, çünkü dışarıda senden çok daha iyi bir sürü şarkıcı var.” Onu korumaya çalışırken, babası Yeşim’e onun büyürken kendi yeteneklerine pek güvenememesine, bu yüzden özsaygısı geliştirememesine ve kendini kabullenememesine neden olan bir enerji damgası vurmuştu.
Sonra, kocasının ve oğlunun trajik ölümleri Yeşim’in bu yaşam dersini öğrenmek için yenmesi gereken zorlukları başlatacak tetik vazifesi görmüştü.
İsim: *

Mail: *

17 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)