10 Altın İyi Yaşama Sırrı!

Bugünü güzel düşünceler üzerine kurun. Gelişmenize sekte vuracağından korktuğunuz hiçbir kusurunuz sizi üzmesin. Olabildiğince sık kendinize şunu anımsatm: Tanrı sizi özel yaratmıştır. Düşüncelerinizi toparlayıp, düşlerinizi gerçekleştirecek güce sahipsiniz. Yapabileceğinize karar verdiğiniz anda uçabilirsiniz bile. Yenilgiyi bir daha hiç düşünmeyin. Yaşamınızın ayrıntılı tasarısını yürekten istediklerinizin çizmesine izin verin. Gülümseyin!

Başlangıcından beri bilge insanlar, başardığımız ya da başaramadığımız herşeyin; yeteneklerimiz, cesaretimiz ve gizli güçlerimizle ilgili düşündüklerimizin doğrudan bir sonucu olduğunu söyleyegelmişlerdir.

James Ailen, güzel düşüncelerin güzel meyveler, kötü düşüncelerinse kötü meyveler verdiğim söylemiştir.

Eski Roma’lı bilgin Marcus Aurelius ise; yaşamımızı düşüncelerimizin meydana getirdiğini belirtmiştir. İyi ya da kötü. Sefil ya da sevinçli. Utkulu ya da umutsuz.

Budha düşündüklerini daha da sert ifade eder. “Şu anki durumumuz önceden ne düşündüğümüzün bir sonucudur. Zihnimiz herşeyimizdir. Ne düşünürsek o oluruz.”

Hangi söyleyişi seçerseniz seçin: Olumlu düşünce üretir, olumsuz düşünce sekte vurur, yıkar.

Bu bilge insanlara inanırsanız, o zaman anlarsınız ki, kendinizi ve yeteneklerinizi aşağılarsanız, başarısızlığa mahkumsunuz demektir. Yeteneğinizi, geçmişinizi ya da bilginizi yererseniz, dünya da gidişatınıza yardım edecek ve siz haketmediğiniz sefil bir gelecekle yüz yüze geleceksiniz. Yeter! Düşüncelerinizde ve hareketlerinizde olumsuzluğa paydos. Sözlerimi bitirene kadar beni dinleyin. Siz, yalmzca ne kadar mükemmel olduğunuzu bilmiyorsunuz. Evet, siz, orada oturan ve kendine acıyan., tıpkı arka bahçeye attığımız ördeğe benziyorsunuz.

Matt’in lise yıllarına dönelim yeniden. Bir öğleden sonra üstünde delikli bir ayakkabı kutusuyla eve geldi. Kapağı açınca, korktuğumun başıma geldiğim görmüştüm. İçinde yerinde durmaz ve gürültücü bir ör-•dek yavrusu vardı. Bu küçük yavru oğlumun biyoloji dersinde yumurtadan çıkmış; çocuklar orada birkaç hafta beslemişler. Sonra aralarında çekiliş yapmışlar ve bizim yumurcak kazanmış. Ne çokta ihtiyacımız vardı ya. İsteksiz bir baba ve hevesli oğlu bir marangoza gitti ve bir tahta kalas aldı. Matt, çitli bahçemizin bir köşesinde, beyaza boyadığı kocaman bir ördek evi yaptı. Kavisli girişinin üstüne de kırmızı boyayla DİS-CO yazdı. DİSCO adında bir ördek! Somada, hırdavatçı dükkanında dörtyüzelliyedi milimetrelik bir tel aldık. Kulübenin etrafını, ailemizin yeni üyesinin dışarıya çıkıp kaybolmaması için çevirdik.

DİSCO ile oniki yıldan uzun bir süredir beraberiz. Kocaman güzel bir ördek oldu. Tabü ki şimdi Matt evlenip, başka bir yerde yaşadığı için, hayvanla kimin ilgilendiğini tahmin ediyorsunuzdur.

Disco ile ilgili yaptığımız hatalardan biri; küçük kulübesini ve oyun alanını yatak odamızm tam dışına yapmış olmamızdır. Daha sonraları; Disco güneş doğmadan kalkıp bütün gün boyunca durmadan gaklıyordu. Bağırarak! Komşunun kedisinden korktuğu zamanlar dışında, daha önce hiç böyle bağırmadığından, Bette ile birlikte Disco’yu rahatsız eden birşeyler olduğuna karar verdik. Artık mutlu değildi. Ya verdiğim yiyicekler lezzetsizdi, ya yeterince sık suyunu değiştirmiyordum, ya da kulübedeki saman nemliydi, değiştirilmesi gerekiyordu, belki de tümüyle atüması. Kim bilir? Tekrardan kendini güvende hissetmesi ve mutlu olması için her şeyi yaptım. Yine de boğuk boğuk ve sürekli gaklıyordu.

Görüyorsunuz ya Disco’nun gerçekten bir sorunu var ve bahse girerim sizinkiyle aynı. Evet, aynı. Ne Disco’nun, ne de sizin özdeğer verme duygusu gelişmemiş. Disco’nun yaşam koşullarından mutlu olup olmadığı konusunda hiç bir fikri yok, kendine acımaktan öte hiç bir şey yapamıyor. Oysa yakmmak yerine bu koşulları değiştirecek gücü var.

Disco yaşamındaki koşulları gerçekten değiştirmek istese, bunu dilediği zaman yapabilir. Bütün yapacağı, sevimli kanatlarmı kaldırıp, aşağı yukarı çırpıp.. gitmek. Ne ki, zavallı Disco ne kadar değerli olduğunu bilmiyor. Uçabileceğini bilmiyor. Siz de!

Bugünü güzel düşünceler üzerine kurun. Gelişmenize sekte vuracağmdan korktuğunuz hiç bir kusurunuz sizi üzmesin. Olabildiğince sık kendinize şunu anımsatın: Tanrı sizi özel yarattı. Düşüncelerinizi toparlayıp, düşlerinizi gerçekleştirecek güce sahipsiniz. Yapabileceğinize karar verdiğiniz anda uçabilirsiniz bile. Yenilgiyi bir daha hiç düşünmeyin. Yaşamınızın ayrıntılı tasarısını, yürekten istediklerinizin çizmesine izin verin. Gülümseyin.

Daha İyi Yaşamak İçin BEŞİNCİ KURAL_2.jpgDaha İyi Yaşamak İçin BEŞİNCİ KURAL_3.jpgDaha İyi Yaşamak İçin BEŞİNCİ KURAL_1.jpgDaha İyi Yaşamak İçin BEŞİNCİ KURAL_0.jpg
İsim: *

Mail: *

18 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)